Najprv Tiňkov, potom aj Storonskij. Kvôli odporu k vojne sa vzdávajú ruského občianstva
Spoluzakladateľ a šéf britského fintechového start-upu Revolut Nikolaj Storonskij sa kvôli odporu voči ruskej invázii na Ukrajinu vzdal ruského občianstva. Informujeme podľa správy z agentúry Bloomberg.
Podobný krok oznámil tento týždeň podnikateľ Oleg Tiňkov. Ten po začiatku invázie patril k prvým z hŕstky ruských podnikateľov, ktorí otvorene vystúpili proti vojne a kritizovali ruskú armádu. Vyzval pritom ďalších podnikateľov, aby ho nasledovali.
"Nik je britským občanom. Začiatkom tohto roka sa vzdal občianstva, ktoré získal na základe narodenia v Rusku. Jeho postoj k vojne je verejne známy: vojna je úplne odporná a on naďalej dôrazne vyzýva na okamžité ukončenie bojov," uviedol hovorca spoločnosti Revolut. Storonsky sa ruského občianstva zriekol ešte predtým, než na jeho otca, ktorý vedie jednu z divízií ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom, Ukrajina začiatkom októbra uvalila sankcie.
Tridsaťosemročný podnikateľ, ktorého majetok podľa rebríčka miliardárov agentúry Bloomberg aktuálne činí asi 6,9 miliardy dolárov, odsúdil ruskú inváziu už na začiatku marca.
Ukrajina sa chystá na zničenie vykurovacieho systému, v Kyjeve pripravuje ohrevné miesta
"Keď som vyrastal, predstava vojny medzi Ruskom a Ukrajinou bola nemysliteľná. Nielen preto, že vojna a strata nevinných životov je vždy zlá, ale aj preto, že pre mňa sú Ukrajinci a Rusi príbuzní," napísal v liste zverejnenom na webe Revolutu. "Môj otec je Ukrajinec. Mám rodinu a priateľov po celej Ukrajine - ľudí, na ktorých mi veľmi záleží ao ktorých mám obrovský strach," uviedol Storonsky.
Na Ukrajine sa narodil aj jeho blízky spolupracovník Vlad Jacenko (Vlad Yatsenko), ktorý je technologickým riaditeľom Revolutu. Aj on má dvojaké občianstvo - ukrajinské a britské.
Spoločnosť Revolut, ktorá patrí k najhodnotnejším start-upom v Európe, vznikla v roku 2015. Sedem rokov existencie tento rok oslávila prekročením hranice 20 miliónov klientov, ktorým umožňuje obchodovať na burze a ponúka im napríklad aj smenu devíz a debetné karty. Firma so sídlom v Londýne získala zákazníkov výhodnejšími kurzami, než aké ponúkajú banky, a ďalšími produktmi vrátane investícií do kryptomien.