Turecko chce vyriešiť problémy s vývozom obilia z Ukrajiny. Putin má podmienku, od ktorej neustúpi
Rusko podmieňuje návrat k dohode o bezpečných námorných koridoroch v Čiernom mori podrobným vyšetrením útoku, ktorý podľa Moskvy cez víkend vykonala Ukrajina na základňu ruského námorníctva v Sevastopole. V telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom to povedal ruský prezident Vladimir Putin, informovala agentúra Reuters.
Erdogan Putinovi povedal, že Turecko hľadá spôsoby, ako vyriešiť problémy okolo dohody o vývoze poľnohospodárskych komodít z ukrajinských prístavov cez Čierne more. O situácii má turecký prezident rokovať aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Putin v pondelok uviedol, že Rusko pozastavuje svoju účasť na dohodách s Ukrajinou, Tureckom a OSN o bezpečných koridoroch na prepravu obilia cez Čierne more. Ukrajina podľa Putina využila tieto koridory na víkendové útoky na ruskú čiernomorskú flotilu v Sevastopole. Moskva sa tiež sťažovala, že nebola dostatočne napĺňaná tá časť dohody, ktorá mala umožniť väčší vývoz ruského obilia a hnojív.
Putin Erdoganovi povedal, že Moskva zváži obnovu ruskej účasti až po detailnom vyšetrení okolností útoku. Rusko požaduje od Ukrajiny skutočné záruky, že nebude používať bezpečné koridory pre vojenské operácie, informuje Reuters. Podľa Putina je Rusko tiež ochotné dodať bezplatne africkým štátom veľké množstvo obilia a hnojív.
"Prezident Erdogan uviedol, že aj naďalej vyvíja potrebnú iniciatívu medzi všetkými dotknutými stranami, aby sa podarilo vyriešiť problémy súvisiace so zavádzaním Istanbulského memoranda o dodávkach obilia," stojí vo vyhlásení kancelárie tureckého prezidenta. Erdogan sa domnieva, že obnovenie dohody o preprave obilia by mohlo otvoriť cestu k rozhovorom medzi Ruskom a Ukrajinou aj v ďalších oblastiach.
Erdogan bude ohľadom dohody rokovať aj s ukrajinským prezidentom Zelenským, uviedol šéf tureckej diplomacie Mevlüt Çavusoglu. Nepovedal ale, kedy sa tak stane.
Medzinárodné koordinačné centrum (JCC) v Istanbule aj naďalej vykonáva inšpekcie lodí s ukrajinským obilím, aktivít sa ale nezúčastňujú ukrajinskí ani ruskí inšpektori. Ďalšie tri lode s nákladom poľnohospodárskej produkcie v utorok vyplávali z ukrajinských prístavov.
Podľa údajov JCC bolo v rámci dohody vyvezených z Ukrajiny bezmála desať miliónov ton poľnohospodárskych komodít. Skoro pätina ich putovala do Španielska, ďalšie významné destinácie vývozu boli Turecko, Taliansko, Holandsko alebo Čína. Podľa skoršieho vyhlásenia JCC sa ale cieľ lodí môže počas plavby zmeniť.