Stav ruskej armády je zlý a zhoršuje sa, potvrdila ISW aj dokumenty analyzované agentúrou Reuters
Stav ruskej armády na Ukrajine je dlhodobo zlý a ďalej sa zhoršil počas leta tohto roku, po ktorom nasledovali ukrajinské protiofenzíva. Píše to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), podľa ktorého jeho hodnotenie podporuje aj materiál agentúry Reuters založený na dokumentoch a osobných denníkoch nájdených v opustenom ruskom stanovisku v Balakliji v Charkovskej oblasti.
ISW dlhodobo usudzuje, že ruská armáda je na Ukrajine značne oslabená a od tohto leta vo veľkej miere prišla o schopnosť ofenzívy. Na nízkej úrovni je aj morálka ruských vojakov. Podľa Reuters z viac ako tisíc stránok dokumentov vrátane osobných zápisníkov zanechaných ruskou armádou v jednom z domov v Balakliji vyplýva, že tamojšie jednotky boli silne poddimenzované. Dve z nich operovali s 20-percentnou silou. Jeden z bojových práporov mal len 49 vojakov namiesto 240; jedna zo záložných jednotiek bola len na 23 percentách kapacity.
Nedostatok mali ruské jednotky pri Balakliji aj vybavenie. Inventár vedený ruskými vojakmi ukázal, že zatiaľ čo 25. júla mali k dispozícii päť dronov, na konci augusta už len dva. Z ôsmich obrnených transportérov ostali tri a z 24 protitankových zbraňových systémov Fagot štyri.
Dokumenty tiež ukazujú, že ruskí vojaci v oblasti boli už na konci júla presvedčení, že Ukrajina začne protiofenzívu s cieľom "prevziať kontrolu na Balaklijí", píše sa v dokumentoch. Za následnú neschopnosť Ruska držať pozície na severovýchode podľa zistení Reuters okrem nízkej morálky môže tiež zlá logistika a prezieravý prístup velenia. Z dokumentov napríklad vyplýva, že Západný vojenský okruh výslovne vojakom zakázal ustúpiť z neudržateľnej pozície v malej dedine Hrakove.
Kyjev protiúder na severovýchode krajiny začal v prvom septembrovom týždni, 8. septembra potom oslobodenie strategicky významnej Balaklije oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Reuters pripomína, že bleskové ukrajinské protiofenzíva v Charkovskej oblasti boli jedným z najväčších ruských zlyhaní od začiatku invázie z 24. februára. Zlyhanie ruských síl si vyslúžilo ostrú kritiku aj od spojencov a podporovateľov Kremľa.
Britské ministerstvo obrany vo štvrtok uviedlo, že ruské vedenie na čele s prezidentom Vladimirom Putinom sa zrejme ďalej snaží odvrátiť kritiku verejnosti. Súvisí s tým aj Putinovo rozhodnutie vymenovať moskovského starostu Sergeja Sobjanina za koordinátora pre regióny v rámci ruskej koordinačnej rady pre zabezpečenie potrieb "špeciálnej vojenskej operácie". Týmto názvom Moskva oficiálne označuje svoju inváziu a vojnové ťaženie na Ukrajinu.