Tak takto?!: Návšteva lekárne ako lotéria? Chýbajú základné lieky
Nedostali ste v lekárni svoje lieky? Problém s celoeurópskymi a celosvetovými výpadkami liekov pozorujeme aj u nás na Slovensku už od leta tohto roku. V susednej Českej republike chýba dokonca aj penicilín, ktorý patrí medzi základné a bežné liečivá už roky či lieky na mŕtvicu. Na Slovensku už pacienti tiež pocítili, že mnohé liečivá, na ktoré boli zvyknutí, nedostať. Chýbajú lieky proti bolesti a horúčke, niektoré neurologické liečivá, lieky proti kašľu, detské sirupy, očné lieky. A nie všetky sa dajú nahradiť.
Lieky zvykli chýbať aj v minulosti, väčšinou za to mohli reexporty. Distribučné firmy jednoducho vyviezli liek do krajiny, kde sa dal predať za vyššiu ceny. Teraz sú však príčiny nedostatku iné. K výpadkom dochádza kvôli chýbajúcim surovinám, obalom, alebo rastu spotreby liekov v ázijských krajinách, kde ich vyrábajú.
O aktuálnej situácii na trhu s liekmi bude reč v dnešnej relácii Tak takto?! Hosťom Anky Žitnej bude prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.