Dušičky, Halloween či Día de los Muertos. Ako si uctievajú zosnulých vo svete?

Na Slovensku oslavujeme každý rok 1. novembra Sviatok všetkých svätých. Nasledujúci deň, teda 2. novembra, si pripomíname Pamiatku zosnulých, ľudovo nazývané aj Dušičky. Súčasťou tradície je návšteva cintorínov a pokladanie horiacich sviečok na hroby mŕtvych. Všetko prebieha v tichosti a pokore. Oslavy vo svete však zvyknú byť oveľa okázalejšie a veselšie. Ako si uctievajú mŕtvych v iných krajinách?

Dušičky, Halloween či Día de los Muertos. Ako si uctievajú zosnulých vo svete?
Foto: Profimedia

Halloween

Halloween je pohanský sviatok, ktorý vychádza z osláv Samhainu. Slávi sa v predvečer a v noci z 31. októbra na prvého novembra. Ten bol súčasťou starovekého keltského náboženstva vo Veľkej Británii a iných častiach Európy, informuje britský spravodajský web BBC. Koncom leta si Kelti mysleli, že hranica medzi naším svetom a svetom mŕtvych sa ako keby zmývala. To znamenalo, že po Zemi sa mohli potulovať zvláštne stvorenia s nadprirodzenými schopnosťami.

Kelti preto usporadúvali veľké oslavy, ktoré mali odstrašiť duchov. Neskôr, s príchodom kresťanstva, sa tento deň stal známym ako All Hallows' Eve (pozn.red. dnešný Halloween) - deň pred Sviatkom všetkých svätých 1. novembra.

Halloween dnes považujeme za americký sviatok, o čo sa pričinili írski prisťahovalci v USA v 19. storočí. Sviatok nabral na popularite počas 20. storočia, kedy sa k nemu pridali tradície ako vyrezávanie tekvice či "trick or treat" (pozn. red. deti navštevujú susedov v maskách a žiadajú sladkosti, inak pohrozia že vyvedú nečo zlé), ktoré sa stali aj súčasťou filmov a kníh.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 4 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok