Aktivisti vyliali zemiakovú kašu na Monetov obraz, zámer bol protestovať proti fosílnym palivám
Dvaja aktivisti vyliali v múzeu Barberini v nemeckom Postupime riedku zemiakovú kašu na obraz známeho francúzskeho maliara Claudea Moneta. Chceli tým protestovať proti využívaniu fosílnych palív. K činu sa prihlásila ekologická skupina Letzte Generation (Posledná generácia). Či akcia spôsobila nejaké trvalé škody na obraze, múzeum skúma, informovala agentúra AP.
"Ak je potrebný obraz s rozliatou zemiakovou kašou alebo paradajkovou polievkou, aby si spoločnosť pripomenula, že používanie fosílnych palív nás všetkých zabíja, tak jej dajme zemiakovú kašu na obraze," uviedla skupina na twitteri. Po čine dvojica diskutovala s prizerajúcimi.
Na zverejnených záberoch sú vidieť muž a žena, ktorí na obraz vylievajú zemiakovú kašu a potom sa prilepia k stene, na ktorej je dielo zavesené.
Podobný spôsob protestu zvolili ekologické aktivistky z hnutia Just Stop Oil (Zastavme ropu), ktoré v polovici októbra v londýnskej Národnej galérii vychrstli paradajkovú polievku na obraz Slnečnice holandského maliara Vincenta van Gogha.
Novinky zo sveta vedy: Ikonické snímky z Webbovho teleskopu, nový test na meranie THC v dychu
Experti múzea ešte len vyhodnocujú, či na obraze vznikli nejaké škody. Plátno ale bolo zrejme chránené sklom.
Obraz, ktorý zasiahli aktivisti zemiakovou kašou, patrí do cyklu Les Meules (Kúpky sena) od majstra francúzskeho impresionizmu Claudea Moneta. Obraz z rovnakého cyklu sa v roku 2019 vydražil za v prepočte 101 miliónov eur. Múzeum uvádza, že má rozsiahlu zbierku francúzskeho impresionizmu, ktorá má stovku diel od dvoch desiatok autorov.