EÚ podľa Orbána skončí ako Sovietsky zväz, označil ju za dobyvačnú ríšu, píše AP
Maďarský premiér Viktor Orbán dnes pri príležitosti 66. výročia vypuknutia protisovietskeho povstania nepriamo prirovnal sovietske vojská, ktoré revoltu Maďarov v roku 1956 potlačili, k dnešným inštitúciám Európskej únie. Napísala to agentúra AP, podľa ktorej ministerský predseda naznačil, že EÚ, ktorá sa snaží obmedziť ústup demokracie v Maďarsku, skončí ako Sovietsky zväz.
"Neobťažujme sa tými, ktorí strieľajú na Maďarsko z tieňa alebo z bruselských výšin. Skončia tam, kde skončili ich predchodcovia," vyhlásil Orbán v prejave k vybranej skupine hostí v meste Zalaegerszeg na západe Maďarska, čím porušil tradíciu prednášať prejavy v deň výroku v Budapešti.
"Boli sme tu, keď nás napadla prvá dobyvačná ríša, a budeme tu, až sa zrúti tá posledná," povedal ďalej Orbán. "Budeme to znášať, keď budeme musieť, a budeme sa brániť, keď budeme môcť. Vytiahneme meče, keď bude príležitosť, a budeme odolávať, keď prídu dlhé roky útlaku," pokračoval premiér. "Sme víťazi, aj keď sme porazení," poznamenal Orbán.
Agentúra AP upozornila, že premiér nebol prítomný v metropole v deň jedného z najvýznamnejších maďarských sviatkov v čase, keď jeho konzervatívno-nacionalistická vláda čelí rastúcemu tlaku a pokračujúcim protestom učiteľov aj študentov. Pedagógovia požadujú vyššie mzdy a lepšie pracovné podmienky. Ďalší protest naplánovali na dnešok.
Maďarsko pod Orbánovým vedením tiež čelí hrozbe odobratia časti peňazí z únijných fondov kvôli obavám Bruselu z korupcie, nedostatkov v verejnom obstarávaní, v nezávislej práci vyšetrovacích či justičných orgánov alebo v riešení možných stretov záujmov v krajine.
V snahe zachrániť časť financovania maďarský parlament nedávno schválil nové zákony proti korupcii. Krajine však stále hrozí, že príde o miliardy eur z únijných fondov kvôli porušovaniu demokratických postupov, píše AP.
Dnes si Maďarsko pripomína 66. výročie začiatku ľudového povstania proti sovietskej moci. Revolta vypukla po budapeštianskej demonštrácii z 23. októbra 1956, ktorej účastníci chceli vyjadriť solidaritu s vtedajšími zmenami v Poľsku. Pôvodne pokojná akcia v Budapešti prerástla v ničení symbolov komunizmu a nakoniec na zrážky s bezpečnostnými silami. Nepokoje, ktoré trvali do novembra, brutálne potlačila Sovietska armáda, zahynulo najmenej 3500 ľudí.
AP zároveň uviedla, že dnešná pripomienka výročia povstania prichádza v čase, keď sa susedná Ukrajina bráni ruskej vojenskej agresii. Orbán, ktorého mnohí považujú za najbližšieho spojenca ruského prezidenta Vladimíra Putina v Európskej únii, vystupoval proti uvaleniu sankcií na Moskvu, hoci nakoniec hlasoval za všetky balíky postihov.
Maďarsko ako jediné zo svojich susedov v strednej a východnej Európe odmietlo dodávať Ukrajine zbrane alebo umožniť ich prevoz cez svoje hranice. Orbán ale zároveň vyhlásil, že invázia Moskvy na Ukrajinu je "jasnou agresiou" a jeho vláda podporuje ukrajinskú územnú celistvosť.