Europarlament vyzval slovenskú vládu na zmysluplný pokrok v ochrane LGBTI+ ľudí
Európsky parlament (EP) dnes vyzval členské štáty EÚ, aby bojovali proti prejavom nenávisti, vyšetrovali a stíhali zločiny z nenávisti voči sexuálnym menšinám. Unesenie, ktoré reaguje na nedávnu dvojnásobnú homofóbnu vraždu pred bratislavským gaybarom Tepláreň, podporilo 447 europoslancov 78 bolo proti a 45 sa zdržalo hlasovania.
Streľbu z 12. októbra slovenská polícia vyšetruje ako teroristický útok. Strelec z miesta činu utiekol a neskôr na inom mieste v Bratislave spáchal podľa doterajších informácií samovraždu. Na sociálnej sieti podľa prokuratúry pred činom umiestnil manifest namierený proti členom komunity LGBT+ a tiež Židom.
Prijaté uznesenie EP odsudzuje násilie a nenávisť voči "osobám na základe ich pohlavia, sexuálnej orientácie, rodovej identity alebo vyjadrenia a pohlavných znakov na Slovensku aj v EÚ" a útok v Bratislave označuje za zbabelý teroristický čin. Dokument zároveň vyzýva slovenskú vládu, aby urobila zmysluplný pokrok v ochrane sexuálnych menšín a zaujala "silný verejný postoj" proti porušovaniu ich práv.
Dnešnému uzneseniu predchádzala utorková rozprava. Na pléne v Štrasburgu vtedy vystúpil aj český minister pre miestny rozvoj a podpredseda vlády pre digitalizáciu Ivan Bartoš. Uviedol, že terajšie české predsedníctvo EÚ vraždy v Bratislave odsudzuje a zdôraznil, že "pre homofóbiu nie je nikde v Európe miesto."
Hamran dal pokyn na prešetrenie napadnutia pre prejavy náklonnosti v bratislavskej reštaurácii
Europoslanci v dnešnom uznesení vyjadrili solidaritu komunite LGBT+ a ocenili reakciu občianskej spoločnosti na vraždy v Bratislave. Znepokojenie naopak dali najavo nad "častým používaním urážlivých, agresívnych a homofóbnych výrazov voči komunite LGBTIQ+ na Slovensku, a to aj zo strany bývalých a súčasných členov vlády."
S odkazom na podobné zločiny z nenávisti v Bulharsku, Chorvátsku a Litve sú europoslanci tiež znepokojení z beztrestnosti, s akou v niektorých členských štátoch únie pôsobia skupiny zamerané proti sexuálnym menšinám.
EÚ by podľa uznesenia mala začať kampane proti prejavom nenávisti voči sexuálnym menšinám. Europoslanci tiež vyzvali členské krajiny na rozšírenie zoznamu trestných činov EÚ o prejavy a trestné činy z nenávisti a apelovali na Poľsko a Maďarsko, aby tento krok prestali blokovať.