EÚ a Británia uvalia sankcie voči trom ľuďom a jednej firme za dodávky iránskych dronov Rusku
Členské štáty Európskej únie vo štvrtok potvrdili zmrazenie majetku trom ľuďom a jednej firme zodpovedným za dodávky iránskych dronov Rusku, ktoré ich využíva vo vojne proti Ukrajine. Informovalo o tom na Twitteri české predsedníctvo. Sankcie začali platiť vo štvrtok popoludní po zverejnení v únijnom vestníku. Na podobe sankcií sa už v stredu zhodli veľvyslanci krajín dvadsaťsedmičky.
Ukrajina ocenila, že EÚ konala rýchlo. Sankcie z rovnakého dôvodu voči trom iránskym dôstojníkom a jednej firme oznámila aj Británia.
"Členské štáty sa rozhodli zmraziť majetok troch jednotlivcov a jednej entity, ktoré sú za dodávky dronov zodpovedné: EÚ je tiež pripravená rozšíriť sankcie aj na ďalšie štyri iránske subjekty, ktoré už boli zaradené na iný sankčný zoznam v minulosti," oznámilo české predsedníctvo.
Európsky blok podľa skoršieho vyjadrenia hovorca únijnej diplomacie zhromaždil "dostatočné dôkazy" o tom, že na Rusko na Ukrajine využíva iránske drony Šáhed-136, ktoré vybuchujú po zasiahnutí cieľa.
V posledných dňoch sa množili správy, že Rusko pri útokoch na Ukrajine využíva drony iránskej výroby predovšetkým v snahe poškodiť ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Podľa niektorých zdrojov ich Teherán ruskej armáde dodal stovky. Moskva tvrdí, že používa iba ruské zbrane, televízia CNN však v novej reportáži ukazuje iránske bezpilotné lietadlo v rukách ukrajinských obrancov.
"Vítam rýchle kroky zo strany EÚ po mojej pondelňajšej výzve na uvalenie sankcií na Irán kvôli tomu, že pomáha Rusom v zabíjaní Ukrajincov a poškodzovaní našej energetickej infraštruktúry," napísal na Twitteri šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba.
EÚ má dosť dôkazov o pôvode Ruskom použitých dronov, na zistenia plánuje primerane reagovať
Hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová naopak podľa agentúry AFP pred novinármi kritizovala tlak, ktorý podľa nej Západ vyvíja na Teherán. "Washington za týmto účelom a presadením svojho postoja mobilizuje krajiny NATO a EÚ," povedala Zacharovová.
Iránska ambasáda v Prahe vo štvrtok informácie o používaní iránskych dronov na Ukrajine vo vyjadrení zaslanom ČTK označila za nepodložené. "Tieto tvrdenia stoja na vykonštruovaných domnienkach a nie sú ničím iným ako nástrojom propagandy, ktorá živí protiiránsku politickú agendu,” uviedol zastupiteľský úrad. Irán sa podľa ambasády "naďalej bude konštruktívne zapájať do mierového rozriešenia krízy".
Schválenie nových postihov prichádza bezprostredne po tom, čo EÚ uvalila sankcie na 11 iránskych činiteľov a štyri inštitúcie vrátane mravnostnej polície, a to za ich podiel na smrti 22-ročnej Mahsy Amíníovej a brutálne potláčanie následných protestov v Iráne. Európski diplomati v tejto súvislosti hovoria o tom, že únia už nedúfa v pokrok rozhovorov o kontrole iránskeho jadrového programu, a neváha preto podnikať voči Iránu diplomatické kroky.
Sankcie voči trom iránskym vysokým dôstojníkom a firme Shahed Aviation Industries vo štvrtok oznámila britská vláda. "Uvaľujeme sankcie voči tým, ktorí dodávajú drony používané Ruskom proti ukrajinským civilistom," uviedol britský minister zahraničia James Cleverly. "Iránu nesmie byť dovolené porušovať rezolúcie OSN," povedal už skôr Cleverly na twitteri.