Európska komisia by mala predstaviť ďalšie riešenia energetickej krízy, očakáva sa dynamický cenový strop
Európska komisia v stredu popoludní oznámi ďalšiu sadu návrhov, ktorými chce bojovať proti energetickej kríze, ktorá dolieha na domácnosti aj firmy po celej Európskej únii. Očakáva sa, že okrem iného predstaví takzvaný dynamický cenový strop pre kľúčový uzol obchodu s plynom, ktorý by slúžil ako dočasná poistka proti extrémnym cenám. Súborom opatrení sa potom začnú zaoberať členské štáty únie.
Nové návrhy prichádzajú po zložitých debatách medzi komisiou a únijnými vládami, najmä o možnosti stanoviť strop veľkoobchodnej ceny plynu. Objavovali sa pritom rôzne varianty vrátane obmedzenia ceny ruského plynu, stropu na všetok dovoz do EÚ alebo dotovania plynu používaného na výrobu elektriny.
Podľa neoficiálnych plánov uniknutých do médií nakoniec exekútíva Únie navrhne mechanizmus, ktorý by dočasne a za určitých podmienok umožňoval vytvoriť takzvaný dynamický cenový limit na virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku. Ten je európskym centrom obchodu s plynom a funguje ako referenčný bod pre ceny v EÚ. Podľa komisie by nástroj pre jeho reguláciu pomohol predchádzať extrémnym výkyvom a špekuláciám s cenou.
Opatrenie je prezentované ako prechodné, kým EÚ nespustí alternatívny mechanizmus stanovovania cien určený pre skvapalnený zemný plyn (LNG). Ten pri výpadku dodávok z Ruska tvorí väčší diel plynu spotrebovávaného v únii, čo aktuálny systém podľa EK nereflektuje. Predbežný návrh, ktorý má ČTK k dispozícii, počíta so spustením nového cenového indexu do budúcej sezóny plnenia zásobníkov na plyn.
Únijná exekutíva zrejme predstaví aj ďalšie plány súvisiace so solidaritou medzi členskými krajinami v prípade nedostatku plynu, s obmedzovaním spotreby elektriny a so spoločnými nákupmi plynu. Neoficiálny návrh okrem iného hovoril o povinnom zlučovaní dopytu na pokrytie aspoň 15 percent kapacity plynových zásobníkov.
Sadu opatrení dnes po zasadnutí zboru eurokomisárov v Štrasburgu predstaví predsedníčka EK Ursula von der Leyenová a eurokomisárka Mairead McGuinnessová. V druhej polovici týždňa sadu návrhov na summite v Bruseli preberú prezidenti a premiéri krajín EÚ, príprava balíka by potom mala pokračovať budúci týždeň na rokovaní únijných ministrov zodpovedných za energetiku.