Schyľuje sa k bojom v uliciach Chersonu, gubernátor požiadal Moskvu o pomoc pri evakuácii obyvateľov
Po ústupe ruských vojsk v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny o asi o 20 kilometrov na začiatku októbra sa okupačné úrady najskôr pripravujú na to, že sa boje s ukrajinskými jednotkami prenesú priamo do ulíc Chersonu. Vo svojom v pravidelnom prehľade to uvádza britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na poznatky vojenskej rozviedky. Chersonský gubernátor požiadal Moskvu o pomoc pri evakuácii obyvateľov. Ukrajina a Rusko si vymenili zajatcov, týkalo sa to celkom 40 vojakov.
Ruské sily sa po spomínanom ústupe pravdepodobne pokúšajú upevniť novú frontovú líniu západne od dediny Mylove. Pozdĺž tejto línie pokračujú ťažké boje, a to najmä na západnom konci, kde ukrajinský postup znamená, že ruské krídlo už nie je chránené riekou Inhulec. Veľkú časť ruských vojsk na tejto frontovej línii predstavujú oslabené výsadkové jednotky. V posledných dňoch ruské okupačné úrady pravdepodobne nariadili pripraviť evakuáciu niektorých civilistov z Chersonu. Zrejme predpokladajú, že sa boje prenesú priamo do mesta Cherson, upozornilo ministerstvo.
Cherson, ležiaci pri ústí Dnepra do Čierneho mora, mal pred vojnou približne 280 000 obyvateľov. Stal sa prvým veľkým ukrajinským mestom, ktorého sa Rusi zmocnili po vpáde na Ukrajinu z 24. februára. Ukrajinské jednotky počas uplynulých 24 hodín zabili 420 ruských vojakov a zničili šesť vrtuľníkov, šesť tankov a 33 dronov, hlási ukrajinský generálny štáb. Celkové straty Ruska vo vojne, ktorá dnes pokračuje 232. dňom, odhadol na 63 800 vojakov, 2 511 tankov, 5 167 obrnených vozidiel, 1 556 diel, 357 raketometov, 183 protileteckých zbraní, 268 lietadiel, 2 lietadiel, 2 4 .
Generálny štáb vo svojich zvodcoch tiež uviedol, že ruské jednotky v Donbase na východe krajiny dostali rozkaz načas prestať útočiť. Dôvodom má byť podľa ukrajinského velenia zlá morálka jednotiek, časté prípady dezercií zmobilizovaných vojakov a neplnenie rozkazov. Tvrdenie znepriatelených strán nemožno vo vojnových podmienkach overiť z nezávislých zdrojov.
Chersonský gubernátor požiadal Moskvu o pomoc pri evakuácii obyvateľov
Ruskom dosadený gubernátor Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny Volodymyr Saldo požiadal ruské vedenie, aby pomohlo s odchodom obyvateľov tejto nedávno anektovanej oblasti do bezpečnejších regiónov Ruska. Uviedla to ruská agentúra Interfax. Cherson čelí prakticky každodennému ostreľovaniu zo strany postupujúcich ukrajinských vojsk.
„Navrhli sme všetkým obyvateľom Chersonskej oblasti, aby si – ak si to želajú – zaistili bezpečnosť pred následkami raketových útokov a odišli do iných regiónov. Predovšetkým ide o našich susedov: Krym, Rostovskú oblasť, Krasnodarský kraj, Stavropoľský kraj. Vezmite svoje deti a odíďte. Obraciam sa na vedenie krajiny, chcem požiadať o pomoc pri organizácii," povedal gubernátor.
Saldo v minulosti býval starostom Chersonu a ukrajinským poslancom. Jeho krajania, verní Kyjevu, ho pokladajú za zradcu a kolaboranta, odboj sa pokúsil o jeho likvidáciu. Minulý mesiac sa dokonca v ruských médiách objavili správy o Saldovej otrave a smrti, ktoré sa ale nepotvrdili. Ukrajinské úrady ho stíhajú za vlastizradu, Európska únia a Spojené štáty naň uvalili sankcie.
Cherson, ležiaci pri ústí Dnepra do Čierneho mora, mal pred vojnou približne 280 000 obyvateľov. Stal sa prvým veľkým ukrajinským mestom, ktorého sa Rusi zmocnili po vpáde na Ukrajinu z 24. februára.
Rusko nebolo prizvané k vyšetrovaniu poruchy Nord Stream, predvolalo si viacerých diplomatov
Ukrajina a Rusko si vymenili zajatcov, týkalo sa to celkom 40 vojakov
Na Ukrajinu sa pri výmene zajatcov vrátilo z Ruska ďalších 20 ľudí, uviedol šéf prezidentskej kancelárie Andrij Jermak. Aj ministerstvo obrany v Moskve informovalo, že Ukrajina prepustila 20 zajatých ruských vojakov. Ide o druhú výmenu v tomto týždni.
"Podarilo sa nám oslobodiť 20 ľudí zo zajatia. Je to 20 príbehov hrdinov - 14 vojakov ozbrojených síl Ukrajiny, štyria členovia teritoriálnej obrany, jeden príslušník národnej gardy a jeden príslušník námorníctva," informoval Jermak v príspevku na twitteri, kde tiež zverejnil fotografiu idúcich autobusom.
"V dôsledku vyjednávania o výmene sa dnes z územia Ukrajiny ovládaného režimom v Kyjeve vrátilo 20 ruských vojakov," cituje agentúra Interfax z vyhlásenia ministerstva obrany v Moskve. Rezort uviedol, že všetkým oslobodeným sa dostane lekárskej a psychologickej pomoci. V utorok Jermak informoval o výmene 32 vojakov.
Doteraz najväčšia známa výmena medzi Ukrajinou a Ruskom sa uskutočnila koncom septembra. Ukrajine sa vtedy podľa úradov podarilo zo zajatia dostať 215 ľudí, medzi nimi aj niekdajší obranca Mariupolu, vrátane veliteľov pluku Azov. Kyjev na oplátku prepustil 55 ruských alebo proruských zajatcov a Viktora Medvedčuka, vodcu zakázanej proruskej strany, ktorý čelil obvineniu z vlastizrady.
Dve ruské oblasti pri hraniciach s Ukrajinou boli terčom ostreľovania, uvádzajú úrady
Dve ruské oblasti hraničiace s Ukrajinou sa dnes stali terčom ukrajinského ostreľovania, uviedli miestne úrady. Zničených pri tom bolo podľa nich niekoľko budov a narušené boli dodávky elektrickej energie. Gubernátor Belgorodskej oblasti Vjačeslav Gladkov podľa portálu denníka Kommersant uviedol, že na hraničnom priechode pri meste Šebekino strely dopadli na budovu colnice a prakticky ju zničili. V Belgorode podľa jeho starostu Antona Ivanovho úlomky neznámeho objektu zasiahli 16-podlažný obytný dom.
Poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak na twitteri napísal, že "Rusko vystrelilo raketu smerom na (ukrajinský) Charkov, ale niečo sa pokazilo a raketa zasiahla obytnú budovu v ruskom Belgorode". Cieľom ostreľovania sa stal aj areál školy v dedine Krasnoje v Belgorodskej oblasti, nikomu sa nič nestalo, pretože žiaci majú dištančnú výučbu, uviedli úrady.
Podľa gubernátora Kurskej oblasti Romana Starovojta bola pri ukrajinskom útoku zasiahnutá trafostanica a dve obce sú bez dodávok elektriny. Agentúra Reuters uviedla, že sa jej tieto informácie nepodarilo overiť. Po dnešnom ostreľovaní nie sú hlásení zranení alebo mŕtvi. Miestne úrady uviedli, že začali vyšetrovanie týchto útokov a že z nich podozrievajú ukrajinskú armádu. Ukrajinské ministerstvo obrany sa k nim nevyjadrilo.
Reuters uvádza, že z regiónov Ruska pri hraniciach s Ukrajinou od začiatku terajšej ruskej agresie občas prichádzajú správy o útokoch proti cieľom, ako sú sklady zbraní alebo pohonných hmôt. Ukrajina sa k zodpovednosti za ne nehlási, ale istý jej činiteľ naznačil, že súvisia so správaním Moskvy.