Ak Rusko dostane návrh na stretnutie Putina s Bidenom, zváži ho, uviedol Lavrov

11.10.2022 13:50

Rusko je pripravené posúdiť prípadný návrh na stretnutie prezidentov Vladimíra Putina a Joea Bidena na okraj nadchádzajúceho summitu skupiny G20, pokiaľ sa takýto návrh objaví. Vyhlásil to v utorok v ruskej televízii šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

Izrael odsúdil vyjadrenia Lavrova o Židoch a predvolal si ruského veľvyslanca
Foto: TASR - Michal Svítok

"Mnohokrát sme hovorili o tom, že nikdy neodmietame stretnutie. Ak návrh príde, posúdime ho," povedal Lavrov podľa agentúry TASS.

Ak si niekto myslí, že už zaznel signál o pripravenosti na takú schôdzku od Bidena, tak sa toto presvedčenie opiera len o jeho vyjadrenie, že to "posúdi", povedal Lavrov. Dodal, že také vyjadrenie bolo určite určené skôr novinárom a analytikom, než aby išlo o "reálnu politiku".

Lavrov v rovnakom rozhovore označil za "klamstvo" tvrdenia amerických predstaviteľov, že Rusko odmieta návrhy na rokovania o politickom urovnaní "terajšej situácie na Ukrajine a okolo nej".

Pripustil tiež, že otázku dialógu medzi Ruskom a Západom by mohol nastoliť turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pri stredajšom stretnutí s Putinom v Astane v Kazachstane. Kremeľ neskôr uviedol, že stretnutie oboch politikov sa v kazachstanskej metropole uskutoční vo štvrtok. "Ak tureckí kolegovia o tom premýšľali, budú mať na to vynikajúcu príležitosť tento týždeň počas schôdzky prezidentov Erdogana a Putina v Astane. Zatiaľ sme okrem verejných oznámení nič viac nepočuli," povedal ruský minister.

Biden v nedeľu hovoril s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a obaja predstavitelia podľa Bieleho domu a hovorcu nemeckej vlády odsúdili ruský pokus o anexiu ukrajinského územia aj jadrové vyhrážky zaznievajúce z Moskvy. Hrozby jadrovými zbraňami označili Biden a Scholz za "nezodpovedné" a zhodli sa, že prípadné použitie jadrových zbraní by malo pre Rusko "mimoriadne závažné dôsledky". Podľa Bieleho domu americký prezident a nemecký kancelár tiež zopakovali, že naďalej chcú "Rusko pohnať na zodpovednosť za jeho brutálne akcie a poskytnúť bezpečnostnú a hospodársku pomoc Ukrajine".

Podľa agentúry DPA bol rozhovor prípravou na nadchádzajúce stretnutia vo formáte G7 a G20, ktoré sa budú venovať okrem iného dôsledkom ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára.

Sám Lavrov v júli predčasne opustil schôdzku ministrov zahraničia G20 na indonézskom ostrove Bali po tom, čo čelil kritike za ruskú inváziu na Ukrajinu. Tradičná skupinová fotografia ministrov sa tentokrát nerobila a na protest proti ruskej invázii ministri zo skupiny veľkých západných ekonomík G7 bojkotovali aj recepciu, poznamenala japonská agentúra Kjódó. Európska únia uviedla, že nechce dopustiť, aby sa skupina G20 stala platformou ruskej propagandy.

Lavrov "nedodržanie protokolu" zo strany predstaviteľov Západu označil za rusofobiu. "Agresori, votrelci, okupanti - počuli sme toho dnes dosť," povedal vtedy Lavrov. Diskusia Západu "sa takmer okamžite, hneď ako sa dostali k slovu, stočila k zbesilej kritike Ruskej federácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine," dodal. Ruský minister sa na Bali zišiel so svojimi náprotivkami z Číny, Turecka, Argentíny, Brazílie, Indie a Južnej Kórey.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok