Bielorusko umožnilo Rusku využiť jeho vzdušný priestor, pozemný útok však odtiaľ nateraz nehrozí
Bielorusko naďalej poskytuje svoj vzdušný priestor a sieť letísk k ruským náletom na Ukrajinu, ale zatiaľ chýbajú známky toho, že by sa na území severného suseda pripravovali pozemné útočné zoskupenia, uviedol ukrajinský generálny štáb.
Bieloruský vodca Alexander Lukašenko napriek pondelkovým bojachtivým vyhláseniam čoskoro do vojny nevstúpi, pretože armáda na to nie je pripravená, píše aj opozičný bieloruský denník Naša Niva s odvolaním sa na nemenovaných dôstojníkov. Bieloruské ministerstvo obrany v utorok vyhlásilo, že rozvíjanie spoločného zoskupenia s Rusmi pri ukrajinských hraniciach predstavuje obranné opatrenie.
"V smere na Volyň a Polesie (oblasti susediace s Bieloruskom - pozn. red.) zostáva situácia bez podstatných zmien. Vedenie Bieloruska naďalej poskytuje podporu Rusku vo vojne proti Ukrajine tým, že umožňuje Rusku využívať vzdušný priestor a sieť letísk na uskutočňovanie náletov na ukrajinské územie. Na uvedených smeroch jednotky obranných síl Ukrajiny kontrolujú situáciu. Náznaky vytvárania útočných zoskupení na území Bieloruska a pohybu vojsk k dnešnému ránu neboli pozorované," uviedol generálny štáb.
Rusko od začiatku invázie z 24. februára využíva Bielorusko ako nástupište pre nálety proti Ukrajine, pripomenula agentúra Unian a dodala, že pravdepodobnosť pozemného útoku z Bieloruska sa neustále vyhodnocuje. Lukašenko má podľa niektorých ukrajinských expertov na výber medzi konfrontáciou s ruským prezidentom Vladimirom Putinom alebo vyslaním armády do vojny proti Ukrajine.
Rusko aktuálne dopravuje do Bieloruska iránske drony - do pondelka ich bolo 32 a chystá sa dodávka ďalších ôsmich - a naopak z Bieloruska odváža tanky a ďalšiu vojenskú techniku a muníciu, upozornila ukrajinská rozviedka. Na prepravu 12 tankov T-72 z bieloruských strategických rezerv do Ruska poukázali v pondelok bieloruskí železničiari.
Spoločné vojská
Lukašenko v pondelok oznámil, že sa s Putinom dohodol na rozvinutí spoločného regionálneho zoskupenia vojsk. Aj napriek tomuto vyhláseniu "je nepravdepodobné, že by ruské a bieloruské sily zaútočili na Ukrajinu zo severu", myslí si americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Ruská zložka spoločného zoskupenia bude podľa neho pravdepodobne pozostávať z mobilizovaných záložníkov či zle vycvičených brancov, ktorí pravdepodobne "nebudú pre Ukrajinu predstavovať významnú vojenskú hrozbu".
Útoku na Ukrajinu z Bieloruska by predchádzala skrytá mobilizácia či presuny väčšieho množstva ruských vojakov do Bieloruska, ako sa dialo počas tohtoročnej zime pred ruskou inváziou, upozorňuje Naša Niva. Pripomenula, že Lukašenko počas pondelňajšej porady s vojakmi obviňoval Ukrajinu, že plánuje útoky proti Bielorusku, a sľuboval na to odpovedať silou.
Ale až doteraz z Ukrajiny na bieloruské územie nepriletel ani jediný projektil, zatiaľ čo z Bieloruska ruské vojská vo februári zaútočili na Ukrajinu, dodal denník. A Kyjev, ktorý je teraz zaujatý oslobodzovaním juhu krajiny, nemôže mať záujem o otvorenie druhého frontu na severe, poznamenal denník.
Lukašenko nemá armádu
"Lukašenko nemôže bojovať s Ukrajinou, pretože nemá armádu. Bieloruská armáda nie je v zodpovedajúcich početných stavoch. Pripravené bojovať sú iba špeciálne sily, ktorých početné stavy sú na 70-80 percentách," povedal denníku nemenovaný dôstojník. "Techniky je dosť, ale po niekoľkých vlnách optimalizácie armády chýbajú tí, ktorí by ju obsluhovali," dodal.
Ďalší vysoko postavený bieloruský dôstojník upozornil, že momentálne do zálohy odchádzajú vycvičení „mazáci“ a do jednotiek prichádzajú neskúsení nováčikovia z jesenného odvodu. "Nevidím možnosť, ako sa Lukašenko s nepripravenou armádou vrhne proti Ukrajine. Jeho vyhlásenia sú smiešne. Dupe pre ruské publikum," povedal.
Súčasne ale pripustil, že nový útok z Bieloruska je podľa vojenskej logiky neodvratný, pretože žiadna kratšia cesta na Kyjev nevedie. Ale o tom, že sa Lukašenko rozhodol vstúpiť do vojny, by sa okamžite vedelo, pretože mobilizácia sa v takej malej krajine neutají. Doplnenie armády na vojnové stavy a vycvičenie zmobilizovaných záloh by podľa vojakov vyžadovalo niekoľko týždňov.
Ďalší z dôstojníkov je presvedčený, že Lukašenko do vojny proti Ukrajine nevstúpi, a to ani v prípade, že by Ukrajinci odpovedali na nálety tým, že s pomocou raketometov HIMARS zničí zopár letísk v Bielorusku.
Najnovší ruský útok zasiahol kritickú infraštruktúru v meste Ľvov, hlásené sú výpadky vody a elektriny
Lukašenko na začiatku októbra verejne pripustil, že sa Bielorusko zúčastňuje na "špeciálnej vojenskej operácii", čo je ruský eufemizmus pre vojnu proti Ukrajine. "Zúčastňujeme sa. Netajíme to. Ale nikoho nezabíjame. Nikam neposielame svojich vojakov. Neporušujeme svoje záväzky," vyhlásil bieloruský vodca. Súčasne sa posťažoval, že Ukrajina "ustavične provokuje" tým, že k hranici s Bieloruskom stiahla 15.000 vojakov, ktorí budujú ženijné prekážky a palebné postavenia a tiež nepretržite sledujú bieloruské územie.
"Neprovokujte nás, veď sa nechystáme s vami bojovať. Ani s Litovcami, ani s Poliakmi a tým skôr s Ukrajincami bojovať nechceme. Ak nepodniknete nesprávne kroky, vojna nebude," uviedol dnes bieloruský minister obrany Viktar Chrenin podľa serveru Zerkalo, ktorý sa odvoláva na komuniké ministerstva obrany. "Naše plány sú obranné, pre prípad, že by ste nás napadli. Preto ešte raz varujeme pred provokáciami. Nechcete vojnu a my ju tiež nechceme," dodal.