Polyamória nie je hárem. Možnosť mať viac vzťahov som hľadal dlhšie, hovorí komik Makovický
Ak človek udržiava viac partnerských vzťahov naraz s tým, že všetci zúčastnení sú o tom informovaní a súhlasili s takýmto vzťahom, hovoríme o polyamorických vzťahoch. Ako fungujú takéto partnerstvá na Slovensku? Má v nich žiarlivosť vôbec miesto? Pýtali sme sa stand-up komika Mateja Makovického, ktorý takéto vzťahy udržiava.
V rozhovore sa dozviete:
- pre koho je polyamória vhodná,
- aké sú jej pozitíva a negatíva,
- ako na polyamóriu reagovalo Matejovo okolie,
- ako časovo skĺbiť viac vzťahov naraz,
- ako polyamória funguje po finančnej stránke.
Kedy ste sa prvýkrát stretli s pojmom polyamória?
Pojem som zachytil v mojom okolí niekedy v roku 2019, v čase, kedy som spoznal svoju súčasnú partnerku, predtým som ho počul iba zbežne. Moja prvá reakcia bola pozitívna, napadlo mi, že mi to vlastne sedí a možnosť mať viac vzťahov som podvedome hľadal už dlho. Akurát som nevedel, že podobní ľudia sú aj v mojom okolí a okrem toho som bojoval so strachom a vlastnými psychickými obmedzeniami vo vzťahoch všeobecne.
Sloboda vo vzťahoch je vzácna
Koľko vzťahov udržujete súčasne?
Aktuálne mám dve stále a dlhodobé partnerky a cítim sa tak úplne pohodlne.
Ako to máte so žiarlivosťou vy a vaše partnerky?
Žiarlivosť je bežná emócia, ktorú v určitej miere pociťuje každý. Nie je to nič zlé, keď ju človek zvláda. Ak sa však žiarlivosť objaví, vždy je to otázka komunikácie - čo ten pocit spôsobilo, ako ho zvládať, a ako by sa ten človek mohol cítiť lepšie. Majetníctvo by som v nej nevidel, skôr prejav vrúcneho emocionálneho vzťahu. Treba dodať, že za zvládanie prejavov žiarlivosti je zodpovedný každý sám za seba. Niekedy mám pocit, že polyamória neexistuje, iba partneri, ktorí vedia komunikovať.