Rusi sa pri odchode ulakomili na artefakty z múzeí. Z Melitopola zmizla čelenka nevyčísliteľnej hodnoty
Z múzea v ukrajinskom Melitopole zmizla po ruskom dobýjaní mesta cenná, drahokamami vykladaná čelenka z doby vlády hunského náčelníka Attilu. Pamiatka stará 1500 rokov patrí k najcennejším artefaktom z obdobia Attilovej vlády patriacej do 5. storočia. O krádeži informovala agentúra AP.
Zástupcovia melitopolského múzea uviedli, že čelenka nevyčísliteľnej hodnoty zmizla spolu s ďalšími artefaktami. Podľa ukrajinských úradov sprevádza ruskú inváziu, ktorá začala vo februári, ničenie a drancovanie historických pokladov vo veľkom.
Minister kultúry Oleksandr Tkačenko v rozhovore s AP povedal, že ruskí vojaci kradli zo zbierok v 40 ukrajinských múzeách. Straty sa podľa neho odhadujú na stovky miliónov eur. "To, ako sa Rusi správajú k ukrajinskému kultúrnemu dedičstvu, je vojnový zločin," povedal Tkačenko.
Vojna proti ukrajinskej identite
Na situáciu upozornila aj ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská. "Sú to múzeá, historické budovy, kostoly, všetko, čo postavili generácie Ukrajincov. Toto je vojna proti našej identite," povedala v septembri pri návšteve Ukrajinského múzea v New Yorku.
Podľa AP sa pôvodne pracovníci melitopoľského múzea snažili čelenku a stovky ďalších cenností pred Rusmi schovať. Rusi ale budovu opakovane prehľadali a nakoniec sa dostali do tajnej skrýše v suteréne, kde boli najcennejšie predmety zbierky ukryté. Jeden zo zamestnancov múzea priznal, že Ukrajinci nevedia, kam Rusi lup odviezli.
Čelenka bola v pohrebnej komore nájdenej v roku 1948 a je jednou z mála týchto šperkov z obdobia hunskej ríše.
Putin obvinil z útoku na Kerčský most ukrajinskú rozviedku. Výbuch označil za teroristický čin
Zmiznutie kultúry je katastrofa
Podľa zamestnanca múzea spolu s ňou vojaci odniesli 198 zlatých predmetov starých 2400 rokov a pochádzajúcich z doby Skytov, teda nomádov, ktorí kočovali medzi Strednou Áziou a dnešným južným Ruskom a Ukrajinou a založili svoju ríšu na dnešnom Kryme. "Sú to veľmi staré umelecké predmety nevyčísliteľnej hodnoty. Ak zmizne kultúra, je to nenapraviteľná katastrofa," povedal Oleksandr Symonenko z ukrajinského archeologického ústavu.
Podľa ukrajinských zdrojov Rusi rabovali múzeá aj v čase bojov o Mariupol. Mesto sa dostalo pod ruskú kontrolu v máji, keď sa jeho obrancovia vzdali. Podľa mariupolskej radnice vojaci z mestského múzea odniesli 2000 predmetov, medzi najcennejšími boli staré ikony, ručne písaná tóra a biblia stará 200 rokov. Odniesli aj maľby Archipa Kuindžiho narodeného v Mariupole a krymského rodáka Ivana Ajvazovského. Podľa zdrojov z Mariupolu Rusi predmety odviezli do Doneckej oblasti.
Na ničenie kultúrnych pamiatok v bojoch upozornila aj OSN. Podľa Organizácie OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO) bolo poškodených 199 miest v 12 regiónoch. Je medzi nimi viac ako 80 kostolov, 37 historicky cenných budov, 37 objektov používaných na kultúrne aktivity, pamätníky, múzeá a knižnice. Ukrajinské úrady pri tomto zozname dospeli k číslu 270 zničených kultúrnych pamiatok.
Pracovníci ukrajinských múzeí sa snažili odviezť cenné predmety čo najďalej od frontu. Riaditeľka kyjevského múzea ukrajinských pamiatok Natalija Pančenková povedala, že panovali obavy, že pri pokuse vstúpiť do Kyjeva budú Rusi ničiť všetko ukrajinské. Odstránila preto od vchodu tabuľku s názvom múzea, zbalila do krabíc artefakty a nechala ich odviezť. "Dúfame, že sa raz na svoje miesta vrátia, teraz múzeum vystavuje kópie," povedala.