Výbuch na Kerčskom moste je prácou ukrajinských tajných služieb, tvrdí zdroj denníka The New York Times

9.10.2022 09:53

Sobotnú explóziu na Kerčskom moste spájajúcom anektovaný Krymský polostrov s Ruskom zorganizovali ukrajinské tajné služby. S odvolaním sa na nemenovaného, ​​vysoko postaveného, ukrajinského predstaviteľa o tom informoval denník The New York Times (NYT).

Rusko oficiálne zodpovednosť Ukrajine neprisúdilo, Kyjev sa tiež k zodpovednosti neprihlásil. Incident podľa analytikov amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) spôsobí len krátkodobý výpadok v zásobovaní, pravdepodobne však posilní logistické problémy Ruska.

Ukrajinské tajné služby podľa zdroja amerického denníka vyslali na most nákladné vozidlo s nastraženou bombou. To zodpovedá oficiálnej verzii udalostí, ktorú po explózii zverejnili ruské úrady.

Odborníci však v sobotu upozorňovali, že zatiaľ nemožno s istotou určiť príčinu výbuchu. Penziónovaný expert na výbušniny z britskej armády serveru BBC povedal, že explózia mohla byť spôsobená útokom "spod mosta". "Verzia s nákladným vozidlom dáva zmysel, pretože rieši problém dovozu veľkého množstva výbušnín," domnieva sa naopak izraelský vojenský expert David Gendelman.

S vlastnou teóriou o vinníkovi prišiel aj poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak. Ten najprv na twitteri varoval, že výbuch na Kerčskom moste je ešte len začiatok. Následne ale útok komentoval slovami, že explózia bola výsledkom ruského vnútorného boja o moc medzi ruským ministerstvom obrany a tajnou službou FSB. Za útok sú podľa tejto verzie zodpovední sami ruskí vojaci.

Ruskojazyčný server BBC pripomenul, že most je prísne strážený zo vzduchu, zeme i mora a je 24 hodín pod dohľadom kamier a ďalších bezpečnostných systémov, ruských vojakov, spravodajských služieb i špeciálnych jednotiek ruskej Čiernomorskej flotily. Prísne opatrenia platia aj pre všetky vozidlá, ktoré na most vojdú a podľa BBC sa by sa kvôli možným výbušninám malo kontrolovať každé nákladné vozidlo.

"Kým nebude opravený, zrútený pruh cestného mosta obmedzí presuny ruskej armády, a niektoré ruské jednotky sa preto budú po určitú dobu musieť spoliehať na trajekty. Ruské sily budú mať pravdepodobne stále možnosť prepravovať ťažkú vojenskú techniku po železnici. Ruskí predstavitelia však podľa všetkého posilnia bezpečnostné kontroly všetkých vozidiel cestujúcich cez most, čo spôsobí ďalšie oneskorenie pri presune ruského vojenského vybavenia, personálu a zásob na Krym,“ píše v analýze ISW.

Analytici tiež poznamenali, že Kremeľ pravdepodobne vinu za nedostatočnú ochranu mosta aj iné neúspechy ruskej armády zvalí na ruské ministerstvo obrany, a odvráti tak rozhorčenie Rusov od ruského prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany, ktoré v sobotu vymenovalo nového veliteľa zodpovedného za ruské sily nasadené na Ukrajine, sa k incidentu na Kerčskom moste doteraz nevyjadrilo a je možné, že sa tak rozhodlo z nariadenia Kremľa.

Spravodajský portál Meduza uviedol, že Putinova administratíva do ruských médií vrátane štátnych agentúr vyslala odporúčanie, ako o incidente správne informovať. Návod podľa serveru zahŕňa dôraz na to, že most explózia nezničila, ale len zničila cestu a časť železničnej trate, alebo že už začali práce na oprave a že spojenie Ruska s Krymom zaisťuje trajekt.

Kerčským mostom v sobotu ráno otriasla explózia, po ktorej začalo na železničnej časti mosta horieť niekoľko cisterien a prepadla sa časť cesty. Pri incidente podľa ruských úradov zahynuli traja ľudia. Cestná premávka na moste kľúčovom pre zásobovanie ruského južného frontu bola podľa Moskvy po niekoľkohodinovom prerušení čiastočne obnovená a v podvečer bolo ohlásené aj obnovenie železničnej prevádzky. Škody na moste zaznamenala na satelitných snímkach aj americká spoločnosť Maxar Technologies.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok