Rusko hrozí jadrovými zbraňami. Sú tri možnosti, ako by ich mohlo použiť, myslí si exminister obrany
Moskva sa vyhráža použitím jadrových zbraní na Ukrajine. USA varujú, že ak by k tomu došlo, odpoveď Západu bude jednoznačná a razantná. Do akej miery je reálna hrozba jadrového konfliktu? O tejto téme sme sa v relácii ta3 Tak takto?! rozprávali s bývalým ministrom obrany a riaditeľom Inštitútu pre Centrálnu Európu Martinom Fedorom.
Dve kategórie jadrových zbraní
Podľa bývalého šéfa rezortu obrany majú jadrové zbrane dvojaký charakter. Prvým typom sú strategické jadrové zbrane, ktorými disponujú napríklad USA alebo Rusko. "Dokážu byť na nosičoch, ktoré môžu byť odpálené, a zničia veľké územia." Druhým druhom sú taktické jadrové zbrane, ktorých podstatou je použitie na bojisku.
Ak by Rusko použilo strategickú jadrovú zbraň, podľa Fedora by zo strany USA "musela prísť odpoveď rovnakým typom zbraní". Čo sa týka taktických zbraní, Rusko ich má k dispozícii približne desaťnásobne viac než krajiny NATO. "Možno preto sa Rusi v tejto oblasti cítia takí silní," povedal Fedor.
Rusko má podľa Fedora tri možnosti ako tieto zbrane použiť. Môžu ich odpáliť demonštratívne nad opusteným územím alebo vo vysokej výške priamo nad Ukrajinou. Druhou alternatívou je tieto zbrane použiť priamo v boji s ukrajinskými jednotkami alebo zaútočiť na ich infraštruktúru. Fedor uviedol, že existuje aj možnosť, že by touto zbraňou mohli zaútočiť aj na niektorý z členských štátov NATO.