Európski ministri financií sa dohodli na všeobecnom prístupe k návrhu REPowerEU
Ministri financií EÚ ECOFIN v utorok v Luxemburgu odsúhlasili svoju pozíciu, všeobecný prístup, k návrhu REPowerEU z dielne Európskej komisie, ktorého cieľom je postupné odstránenie závislosti Únie od dovozu fosílnych palív z Ruska.
V tlačovej správe Rady EÚ sa uvádza, že z praktického hľadiska tento návrh sa snaží pridať kapitolu REPowerEU do národných plánov obnovy a odolnosti členských štátov v rámci ozdravného plánu EÚ budúcej generácie (NGEU), s cieľom financovať kľúčové investície a reformy, ktoré pomôžu dosiahnuť ciele REPowerEU.
Ministri financií vo svojej schválenej pozícii, o ktorej budú rokovať s Európskym parlamentom, upravili pôvod finančných prostriedkov pre REPowerEU, ako aj alokačný kľúč pre dodatočných 20 miliárd eur navrhnutých Európskou komisiou.
Pokiaľ ide o zdroje financovania dodatočných 20 miliárd eur, ECOFIN namiesto dražieb z rezervy stability trhu systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS) sa rozhodol pre kombináciu zdrojov: 75 % z Inovačného fondu a 25 % z predzásobenia emisnými povolenkami ETS.
Minister financií ČR Zbyněk Stanjura, ktorý rokovaniam ministrov financií predsedal v mene českého predsedníctva v Rade EÚ, uviedol, že prijatie pozície k návrhu REPowerEU je krok vpred pri posilňovaní autonómie Európy od ruských fosílnych palív.
Čipová kríza opäť brzdí automobilky. Chýbajú polovodiče, obmedzená je aj výroba SUV áut
"Chcem poďakovať svojim kolegom za súhlas s významnými ústupkami s cieľom dosiahnuť kompromisné stanovisko. Vzhľadom na geopolitický kontext ruskej agresie proti Ukrajine a vzhľadom na posledné útoky na energetickú infraštruktúru v Európe som si istý, že je potrebné presadzovať rýchlu dohodu o tomto návrhu. České predsedníctvo je odhodlané splniť sľub radikálne prepracovať energetický sektor Únie a ukončiť našu závislosť od dovozu fosílnych palív z Ruska," odkázal Stanjura.
Cieľom Rady EÚ je nespôsobiť narušenie fungovania systému EU ETS a zároveň zabezpečiť dôveryhodný tok príjmov. Ministri financií upravili alokačný kľúč zavedením vzorca, ktorý zohľadňuje politiku súdržnosti, závislosť členských štátov od fosílnych palív, a tiež zvyšovanie investičných cien. Rada ministrov žiada obmedziť povinnosť členských štátov predkladať kapitolu REPowerEU len na prípady, keď chcú požiadať o dodatočné financovanie národných plánov obnovy vo forme pôžičiek od NGEU, nenávratnej podpory z nových príjmov alebo novo prenesených prostriedkov z programov spoločného riadenia. Ministri nepodporili aktualizácie nahor maximálneho finančného príspevku.
Ministri okrem toho povolili zahrnúť do osobitnej kapitoly REPowerEU aj opatrenia, ktoré už nie je možné dosiahnuť v prípade aktualizácie maximálneho finančného príspevku z júna 2022 smerom nadol.
Nakoniec Rada EÚ objasňuje, že členské štáty budú môcť požiadať o úverovú podporu až do 31. augusta 2023 a vo svojom stanovisku požaduje aj možnosť dobrovoľných presunov z finančnej rezervy na úpravu dosahov brexitu (BAR), ako aj z Fondu spravodlivého prechodu (JTF) zavedeného pre napĺňanie cieľov zelenej transformácie.