FOTO: Rusi protestovali proti mobilizácii, polícia zatkla vyše 1300 demonštrantov
Pri stredajších protestoch proti čiastočnej mobilizácii v Rusku zadržala polícia 1323 ľudí, z toho najmenej 549 v Petrohrade a 509 v Moskve, uvádza web OVD-Info, ktorý monitoruje policajné zásahy. Niektorí zo zadržaných mužov pritom na policajnom oddelení rovno dostali predvolanie, z ktorého pre nich plynie povinnosť dostaviť sa na vojenskú správu.
Takáto informácia podľa OVD-Info prišla zo štyroch moskovských policajných oddelení. Jednému zo zadržaných sa potom policajti a úradníci vyhrážali desaťročným odňatím slobody, pokiaľ dokument neprevezme.
Protesty v ruských mestách vypukli v deň, keď prezident Vladimir Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu. Podľa následného oznámenia ministra obrany Sergeja Šojgua má byť do armády povolaných 300-tisíc rezervistov s vojenskou skúsenosťou. Ukrajinskí a západní pozorovatelia krok vykladajú ako nepriame priznanie neúspechu od februára trvajúcej ruskej vojny na Ukrajine.
Proti niektorým protestujúcim v uliciach zasahovali v stredu policajní ťažkoodenci veľmi tvrdo, šmýkali s nimi po zemi alebo ich násilím odnášali do pristavených áut. Jedna mladá žena v Moskve stratila pri zatýkaní vedomie. V niektorých prípadoch boli podľa OVD-Info ľudia zadržaní preventívne s využitím systému rozpoznávania tváre v metre.
Čiastočná mobilizácia vyvolala v Rusku šok. Aktivisti chystajú protest, letenky z krajiny sa rýchlo míňajú
Mnoho Rusov sa snaží vyhnúť možnému predvolaniu do armády odchodom z krajiny. V stredu tak len niekoľko hodín po ohlásení čiastočnej mobilizácie začali miznúť letenky do krajín, ktoré majú s Moskvou bezvízový styk. Najbližšie priame lety z Moskvy do Istanbulu, Jerevanu alebo Baku boli úplne vypredané. Navyše prudko vzrástli ceny neskorších letov. V stredu stála letenka na najbližší, teda piatkový let do Istanbulu 85-tisíc rubľov (vyše 1400 eur) a na let do Jerevanu dokonca 103-tisíc rubľov (vyše 1700 eur), uviedla stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe.
"Urobím čokoľvek, ale na front nepôjdem," povedal BBC jeden z mužov oslovených v Moskve. Doplnil, že sa radšej nechá zavrieť do väzenia, než aby sa zmieril s vysokou pravdepodobnosťou smrti vo vojne. "Fyzickú schránku treba zachovať čo najdlhšie," dodal.
Napríklad hlavný vojenský komisár Kurskej oblasti Vladimir Rodionov uviedol, že od stredy je zakázaný odchod z regiónu tým obyvateľom, ktorí sú vedení na zoznamoch vojenskej správy ako záložníci. Aj právnik a poradca v oblasti ľudských práv Pavel Čikov upozornil, že vojakom rôznych hodností v zálohe sa zakazuje odchod z ich domovských regiónov.