Ruskom sa šíri petícia, ktorá vyzýva na Putinovu rezignáciu. Podpísali ju už desiatky politikov
V Rusku sa od začiatku týždňa šíri petícia vyzývajúca ruského prezidenta Vladimira Putina na odstúpenie. Petíciu zatiaľ podpísali desiatky miestnych politikov, ktorí tak riskujú väzenské tresty.
Informovala o tom v stredu spravodajská stanica France 24, ktorá spravila rozhovor s jednou z hlavných predkladateliek petície, poslankyňou mestského zastupiteľstva v Petrohrade Xeniou Torstremovou.
Stručná a jasná
Petícia, ktorú pôvodne podpísalo 19 miestnych ruských volených predstaviteľov a ktorá bola zverejnená v pondelok, obsahuje stručný text odsudzujúci Putinovu inváziu na Ukrajinu a požaduje jeho odstúpenie.
"My, mestskí poslanci Ruska, sme presvedčení, že kroky prezidenta Vladimira Putina škodia budúcnosti (našej) krajiny a jej občanov. Žiadame odstúpenie Vladimira Putina z funkcie prezidenta Ruskej federácie," uvádza sa v petícii, ktorá sa vo veľkom šíri na sociálnych sieťach a prevzali ju i viaceré médiá. Ide o pozoruhodný prejav opozície v krajine, kde tvrdé zásahy Kremľa proti disentu vedú k tomu, že Putin je len zriedkakedy verejne očierňovaný, všíma si France 24.
Od začiatku rusko-ukrajinského konfliktu hrozí tým, ktorí prezidenta kritizujú, väzenie podľa zákona kriminalizujúceho zverejňovanie "falošných správ" o vpáde na Ukrajinu.
Putin škodí Rusku a jeho občanom, vyhlasujú ruskí komunálni politici a vyzývajú ho na rezignáciu
Plány Rusku nevychádzajú
Konflikt na Ukrajine - alebo "špeciálna vojenská operácia", ako ho nazýva Moskva - však neprebieha podľa plánov Kremľa. V súvislosti s neúspechmi Moskvy a úspechmi ukrajinskej protiofenzívy narastá kritika i medzi ruskými odporcami vojny.
Napriek riziku súvisiacemu s vyjadrením sa k situácii pribudlo pod petíciu od jej zverejnenia ďalších 84 podpisov. "Odstúpenie by pre Putina znamenalo pokojný odchod od moci," tvrdí Torstremová.
Ešte pred spustením petície zašlo niekoľko volených predstaviteľov z jedného z okrskov Petrohradu - Putinovho rodného mesta - ešte ďalej a 7. septembra poslalo Štátnej dume list, v ktorom žiadajú, aby bol prezident nielen odvolaný z funkcie, ale aj súdený za "vlastizradu".