Slovensko má vysoký verejný dlh, platy ministrov sa idú zmrazovať
Z dôvodu vysokého verejného dlhu sa ministrom slovenskej vlády zmrazujú platy na minuloročnej úrovni. Aktuálna výška dlhu presahujúceho 60 % HDP aktivovala pravidlá tzv. dlhovej brzdy. Informoval o tom Úrad vlády SR.
Pripomenul, že v apríli tohto roka európsky štatistický úrad Eurostat zverejnil informáciu, podľa ktorej pomer dlhu verejnej správy k HDP v roku 2021 dosiahol na Slovensku hodnotu 63,1 %, čím prišlo k prekročeniu horného limitu dlhu verejnej správy. Znamená to, že v zmysle zákona o rozpočtovej zodpovednosti začína platiť tzv. dlhová brzda.
Jedným z jej mechanizmov je aj zníženie platov členov vlády na úroveň ich platov v predchádzajúcom rozpočtovom roku. Zníženie platov nadobudlo účinnosť od 1. mája 2022. Z toho podľa ÚV SR vyplýva, že preplatok v celkovej výške asi 880 eur bude členom vlády štandardne zúčtovaný.
ÚV SR dodal, že výška platu člena vlády je vo všeobecnosti určená zákonom o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov ako 1,5-násobok platu poslanca. Dlhová brzda určená zákonom o rozpočtovej zodpovednosti teda zmrazila plat člena vlády od 1. mája 2022 na úroveň 1,5-násobku platu poslanca v roku 2021.
"Tento prípad, ktorý nastal, je nový. Počas histórie SR ešte nikdy nenastal. Toto zmrazovanie (znižovanie) platov sa týka len členov vlády. Prepočítava sa k 1. máju 2022. Následne sa tieto sumy započítajú a vyrovnajú tak, aby to súhlasilo so sumou k 1. máju 2022," uviedol vedúci ÚV SR Július Jakab.
Máloktorý občan SR podľa neho vie, že platy ústavných činiteľov "raz idú hore, raz idú dole". "Vyhodnocujú sa aj niekoľkokrát do roka. Málokto vie, že aj platy poslancov, aj platy ústavných činiteľov sa prepočítavajú v apríli a potom sa výpočet uplatňuje k 1. januáru daného roka. Minulý rok nastalo prvýkrát, že prišlo k zníženiu platov aj poslancov, aj ostatných ústavných činiteľov práve z dôvodu deficitu SR," dodal Jakab.