Ruskí armádni velitelia potichu a nenápadne utekajú so svojimi rodinami z Krymu

13.9.2022 21:54

Predstavitelia ruskej správy a ruskí armádni velitelia sa snažia z polostrova Krym nenápadne presunúť svoje rodiny a predávajú tam svoje nehnuteľnosti. Tvrdí to ukrajinská vojenská rozviedka HUR, podľa ktorej k tomu Rusov núti úspechy ukrajinských síl, ktoré vedú protiofenzívu na severovýchode a juhu krajiny. 

ONLINE: Okupanti zničili už 492 pamiatok ukrajinského kultúrneho dedičstva, Ukrajinci zasiahli viacero ruských skladov
Foto: TASR/AP

Rusko v roku 2014 ukrajinský polostrov pripojilo k svojmu územiu, čo Kyjev a Západ považujú za porušenie medzinárodného práva. Napísal o tom spravodajský portál Ukrajinska pravda. "Nehľadiac na to, že obyvateľstvo je ubezpečované o bezpečnosti pobytu na polostrove, predstavitelia okupačnej správy Krymu, pracovníci ruskej tajnej služby FSB a velitelia niektorých armádnych jednotiek sa snažia predať svoje byty alebo domy a urýchlene dostať svojich príbuzných z polostrova a zároveň to utajiť pred svojimi podriadenými," uviedla ukrajinská rozviedka.

Okupačné úrady na polostrove sa však podľa ukrajinskej rozviedky zároveň snažia obmedziť predaj nehnuteľností a zaviedli aj obmedzenie pohybu cez Kerčský most, ktorý spája okupovaný polostrov s Ruskom. Ruská správa sa okrem toho snaží rôznym spôsobom blokovať prístup ľudí k informáciám o postupe ukrajinských vojakov.

Ukrajinská armáda v posledných týždňoch podniká protiofenzívu na severovýchode krajiny a tiež na juhu v Chersonskej oblasti, ktorá susedí s Krymom. Južné operačné velenie ukrajinskej armády v noci na dnešok oznámilo, že ukrajinské sily postúpili na južnom fronte o 12 kilometrov, dobyli späť vyše 500 kilometrov štvorcových okupovaného územia a 13 osád.

V auguste na Kryme zničili explózie niekoľko vojenských objektov, vrátane letísk a muničných skladov. Ruské úrady najskôr pripisovali tieto incidenty nedodržaniu predpisov požiarnej bezpečnosti, neskôr pripustili možnosť sabotáže. Proruské úrady v Sevastopole, najväčšom meste na polostrove, opakovane informovali o zostrelení dronov protivzdušnou obranou. 

Podľa jedného z exilových vodcov krymských Tatárov Refata Čubarova narazil v auguste v Sevastopole droň priamo do budovy veliteľstva ruskej Čiernomorskej flotily.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok