Klimatický masaker, zhodnotil záplavy v Pakistane generálny tajomník OSN
Generálny tajomník OSN António Guterres v sobotu vyhlásil, že "ešte nikdy nevidel klimatický masaker" takého rozsahu ako počas svojej cesty po Pakistane postihnutom záplavami. Guterres obvinil z tejto skazy bohatšie krajiny. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.
Pri záplavách, ktoré zasiahli územie veľké ako Spojené kráľovstvo, zahynulo takmer 1400 ľudí. Záplavová vody zmietla úrodu, zničila domy, firmy, cesty a mosty. Ako Guterres povedal, dúfa, že jeho návšteva povzbudí krajiny, aby Pakistanu viac pomáhali. Straty spôsobené pohromou boli predbežne odhadnuté na vyše 30 miliárd dolárov, uviedlo pakistanské vládne centrum pomoci po záplavách.
"Videl som vo svete veľa humanitárnych katastrof, ale nikdy som nevidel klimatický masaker takéhoto rozsahu," uviedol šéf OSN na tlačovej konferencii v prístavnom meste Karáči, keď si pozrel najhoršie škody na juhu Pakistanu. "Jednoducho nemám slová na opis toho, čo som dnes videl," dodal Guterres.
Pakistan zažíva počas každoročného obdobia monzúnových dažďov husté - často ničivé - lejaky, ktoré sú životne dôležité pre poľnohospodárstvo a zásoby vody. Také prudké lejaky ako tento rok však krajina nezažila desaťročia, pričom rýchle topenie ľadovcov na severe už mesiace preťažuje vodné cesty.
"Bohatšie štáty majú morálnu povinnosť pomáhať rozvojovým krajinám ako Pakistan, aby sa mohli zotaviť z podobných katastrof a prispôsobiť svoju odolnosť voči následkom klimatickej zmeny, ktoré sa budú, žiaľ, v budúcnosti opakovať," povedal Guterres a doplnil, že štáty skupiny G20 produkujú 80 percent súčasných emisií.
Pakistan je zodpovedný len za necelé jedno percento celosvetových emisií skleníkových plynov, ale nachádza sa na ôsmom mieste zoznamu krajín najviac zraniteľných voči extrémom počasia, spôsobeným klimatickou zmenou. Tento rebríček zostavuje mimovládna organizácia Germanwatch.