V Pakistane kvôli dažďom prelomili hrádzu jazera, chceli tak zabrániť ešte väčšej katastrofe
Pakistanské úrady v nedeľu prelomili v jednom mieste hrádzu najväčšieho jazera v krajine, aby zabránili ešte väčšej katastrofe, pretože voda v jazere Mančar na juhu Pakistanu kvôli dažďom začala nebezpečne stúpať. Kvôli tomuto kroku od soboty evakuujú 125-tisíc ľudí, pokiaľ by ale vodu z jazera riadene neodviedli, hrozilo by zaplavenie viacerým ľuďom v husto obývanej oblasti.
Jazero Mančar leží v provincii Sindh, ktorá patrí k najpostihnutejším oblastiam v týchto povodniach, ktoré pakistanský premiér Šabház Šaríf označil za "najväčší v dejinách Pakistanu". V niektorých miestach už voda z jazera začala pretekať, čo spôsobilo paniku v okolitých obciach. Úrady sa preto rozhodli vodu z jazera v jednom mieste rozbitím hrádze odpustiť, aby znížili tlak v jazere. Voda by mala odtekať do už rozvodnenej rieky Indus, ktorá preteká Pakistanom od severu na juh a vlieva sa do Arabského mora.
Premiér Šaríf, ktorý v nedeľu navštívil postihnutú provinciu Balúčistán, uviedol, že povodne majú od polovice júna už 1300 obetí, vrátane 450 detí. Zasiahnutých nimi je cez 33 miliónov z viac ako 220 miliónov obyvateľov krajiny. 1,5 milióna domov bolo úplne zničených či poškodených, píšu miestne médiá. Pri záplavách uhynulo aj 740 000 kusov dobytka.
Pomoc prichádza pomaly. Situácia v Pakistane je bezprecedentná klimatická katastrofa, tvrdí OSN
Do Pakistanu podľa agentúry EFE priletelo 35 lietadiel s humanitárnou pomocou, najviac (14) ich poslali Spojené arabské emiráty (SAE), jedenásť lietadiel dorazilo z Turecka.
Budúci piatok by mal do Islamabadu doraziť generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý navštívi postihnuté oblasti a stretne sa s miestnymi činiteľmi.