Krym patrí Ukrajine, povedal Erdogan. Je to podľa neho dôležité pre globálnu bezpečnosť
Ruskom anektovaný Krymský polostrov by sa mal podľa medzinárodného práva vrátiť Ukrajine, uviedo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podporu Ukrajine vyjadrili a návrat okupovaného Krymu dnes podporili aj desiatky ďalších predstaviteľov krajín a medzinárodných inštitúcií na summite Krymskej platformy, ktorá sa usiluje o obnovenie územnej celistvosti Ukrajiny a ukončenie okupácie polostrova, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.
"Medzinárodné právo vyžaduje, aby sa Krymský polostrov vrátil Ukrajine. Je to zásadné pre celý región a pre globálnu bezpečnosť, pre stabilitu, podporu územnej integrity, zvrchovanosti a politickej jednoty Ukrajiny," citovala Erdogana agentúra Ukrinform.
Turecko sa podobne ako Západ a ďalšie svetové krajiny radí v Ruskom rozpútaného konfliktu na stranu Ukrajiny. Ako však podotýka ruskojazyčná verzia BBC, Ankara sa snaží udržať dobré vzťahy s Moskvou aj Kyjevom. V niektorých záležitostiach pôsobí ako neutrálny prostredník, zaštítila napríklad dohodu o vývoze obilia z Ukrajiny a snažila sa aj o sprostredkovanie mierových rozhovorov.
Erdogan sa na začiatku augusta stretol v Soči s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým sa dohodol na rozšírení spolupráce v niekoľkých odvetviach. Minulý týždeň turecký štátnik konal v Ľvove so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským.
Lídri sľúbili podporu
Podľa Zelenského sa dnešného summitu organizovanej Krymskou platformou zúčastnili zástupcovia 60 krajín a medzinárodných organizácií vrátane 40 prezidentov a premiérov. Väčšina účastníkov sa pripojila on-line, priamo v Kyjeve bol okrem iného poľský prezident Andrej Duda, ktorý sľúbil poľskú podporu až do "posledného dňa boja".
Britský premiér Boris Johnson uviedol, že ruské zabratie Krymu v roku 2014 "bolo priamym predstupňom súčasnej vojny" a Rusko obvinil, že z polostrova urobilo "ozbrojené ležanie, z ktorého ohrozuje zvyšok Ukrajiny". Francúzsky prezident Emmanuel Macron neeurópske krajiny vyzval, aby podporili Kyjev. "Ide o naše univerzálne hodnoty," povedal Macron.
"Krym je Ukrajina. Európska únia neuznáva a neuzná nelegálne anexie Krymu a Sevastopoľa. Ruská agresia voči Ukrajine nezačala 24. februára; začala v roku 2014," povedal predseda Európskej rady Charles Michel.