Gazprom varuje: Ceny plynu v Európe môžu v zime vzrásť o ďalších 60 percent
Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom varovala, že ceny plynu v Európe sa môžu v zime zvýšiť o ďalších 60 percent na viac ako 4-tisíc dolárov (vyše 3900 eur) za 1000 metrov kubických. Vývoz a produkcia samotného Gazpromu pritom klesá vinou západných sankcií uvalených na Rusko za vojenskú inváziu na Ukrajinu. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.
Hlavným dodávateľom plynu do Európy je práve Rusko. Dodávky z Ruska sú tento rok ale slabšie, pretože po februárovej invázii ruských vojsk na Ukrajinu nastal spor o turbíny, ktoré sú súčasťou plynovodu Nord Stream 1, a ďalší plynovod Nord Stream 2 nebol kvôli invázii ani spustený. Ceny plynu preto v reakcii raketovo vzrástli. "Ceny plynu na okamžité dodanie v Európe dosiahli 2500 dolárov (vyše 2400 eur) (za 1000 metrov kubických). Ak taká tendencia pretrvá, ceny tento rok v zime podľa konzervatívnych odhadov prekročia 4-tisíc dolárov (vyše 3900 eur) za 1000 metrov kubických," uviedol Gazprom.
Veľkoobchodná cena plynu vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku na jar prechodne vystúpila až k 350 eurám za megawatthodinu (MWh). Ešte v rovnaký deň síce klesla späť pod 200 eur, v súčasnej dobe sa ale pohybuje nad 220 eurami za MWh. Zostávajú tak oveľa vyššie ako pred rokom, keď predstavovali menej ako 30 eur za MWh.
Cena elektriny na kľúčovej európskej burze je na historickom maxime, zvýšila sa zhruba o 500 percent
Kyjev na jar uzavrel jednu z prepravných ciest ruského plynu do Európy. Gazprom potom znížil dodávky suroviny cez Nord Stream 1 postupne až na súčasných zhruba 20 percent kapacity. Na vine je práve spor o turbíny a ďalšie dôležité časti plynovodu.
Dodávky plynu od Gazpromu sa od 1. januára do 15. augusta v porovnaní s rovnakým obdobím vlani znížili o 13,2 percenta na 274,8 miliardy kubických metrov, uviedla spoločnosť. Podľa analytika Jevgenija Suvorova zo spoločnosti CentroCreditBank sa ťažba plynu Gazpromu v auguste medziročne znížila o 32,2 percenta a v júli o 35,8 percenta. Jeho export potom tento mesiac klesol o 59 percent, zatiaľ čo v júli sa medziročne znížil o 58,4 percenta.