Rusko predstavilo model vlastnej vesmírnej stanice, možno bude plniť aj vojenské účely
Ruská vesmírna agentúra Roskosmos v pondelok po prvýkrát predstavila fyzický model svojej plánovanej vlastnej vesmírnej stanice, čo podľa tlačovej agentúry Reuters naznačuje, že Moskva to s opustením Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a samostatnou činnosťou myslí vážne.
Roskosmos predstavil daný model, ruskými štátnymi médiami prezývaný "ROSS", na vojensko-priemyselnej výstave pri Moskve. Šéf Roskosmosu Jurij Borisov vyhlásil, že Rusko odíde z ISS po roku 2024 a pracuje na vývoji vlastnej orbitálnej stanice.
Roskosmos vo svojom vyhlásení bez uvedenia termínov oznámil, že nová vesmírna stanica bude spustená v dvoch fázach. V prvej fáze začne fungovať štvormodulový komplex. Neskôr budú nasledovať ďalšie dva moduly a servisná platforma. Po dokončení by to stačilo na pojatie až štyroch kozmonautov, ako aj vedeckého vybavenia, uvádza sa vo vyhlásení Roskosmosu.
Presný dátum odchodu Ruska z ISS nie je známy. Vraj to závisí od stavu vesmírnej stanice
Ruské štátne médiá naznačili, že štart prvého stupňa je plánovaný na roky 2025-2026, najneskôr však na rok 2030. Vypustenie druhého a konečného stupňa sa plánuje na roky 2030-2035. Vesmírna stanica, ako je v súčasnosti koncipovaná, by nemala mať stálu ľudskú posádku, ale bola by obsadzovaná dvakrát ročne na dlhšie obdobia. Podľa bývalého riaditeľa Roskosmosu Dmitrija Rogozina by stanica mohla v prípade potreby plniť aj vojenské účely.
Rusko sa usiluje znížiť svoju závislosť od západných krajín a napredovať samostatne alebo spolupracovať s krajinami ako Čína a Irán, konštatuje Reuters. ISS, spustená v roku 1998, je nepretržite obsadená od novembra 2000 v rámci partnerstva pod vedením USA a Ruska, na ktorom sa podieľajú aj Kanada, Japonsko a 11 európskych krajín.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý hodlá prevádzkovať ISS do roku 2030, tvrdí, že od Moskvy zatiaľ nedostal oficiálne potvrdenie o plánovanom odstúpení Ruska od tohto medzinárodného vedeckého projektu.