Topiaci sa ľadovec v Alpách posunul hranicu medzi Švajčiarskom a Talianskom, krajiny vedú spor o chatu
Topiaci sa ľadovec v Alpách posunul hranicu medzi Švajčiarskom a Talianskom. Hranicu tam totiž určuje rozvodie, teda na ktorú stranu odteká voda. Horská chata blízko vrcholu Testa Grigia, ktorá doteraz ležala výhradne v Taliansku, sa tak ocitla napoly medzi oboma krajinami.
Spor teraz komplikuje rekonštrukciu chaty a vyvoláva otázky návštevníkov, píše spravodajský server The Guardian. Chata Rifugio Guide del Cervino stojí v nadmorskej výške 3 480 metrov nad morom na ľadovci, ktorý sa posúva. Drevená budova so 40 lôžkami a dlhými drevenými stolmi vyrástla na skale v roku 1984. Vtedy celá ležala na talianskom území. Dnes už sú dve tretiny, vrátane väčšiny postelí a reštaurácie, na území Švajčiarska. Obe krajiny začali rokovať o tom, na koho strane chata stojí, v roku 2018. Ku kompromisu došli vlani v novembri vo Florencii, ale podrobnosti dohody sú tajné. Na verejnosť sa dostanú až po schválení švajčiarskou vládou, čo bude najskôr budúci rok.
Hranica medzi Švajčiarskom a Talianskom meria 734 kilometrov, jej časť vedúca cez Alpy je určená líniou rozvodia. Ľadovec Theodul medzi rokmi 1973 a 2010 stratil takmer štvrtinu svojho objemu a odkryl skalu, na ktorej spočíval. Susediaca krajina teraz musí prekresliť asi sto metrov hraníc. Podobné zmeny obvykle riešia geodeti, vysvetlil Alain Wicht zo švajčiarskej národnej mapovacej agentúry Swisstopo. V tomto prípade sa ale do sporu zapojili aj politici.
VIDEO: Na vrchu Marmolada sa na ľadovci objavila nová trhlina. Oblasť je pre turistov neprístupná
"Hádame sa o územie, ktoré nemá veľkú cenu," povedal Wicht. "Potom je tam ale jedno miesto, kde leží budova a to razom dáva pozemku finančnú hodnotu," dodáva. Na spory politikov neberie ohľad prevádzkovateľ chaty Lucio Trucco. "Chata zostane talianska, pretože sme vždy boli talianski. Jedálny lístok je taliansky, víno je talianske a dane sú talianske," vyhlásil Trucco.
Dlhoročný spor oddialil potrebnú renováciu budovy. Obce ani na jednej strane hôr totiž neboli schopné vydať nevyhnutné stavebné povolenie. Rekonštrukcia nebude s najväčšou pravdepodobnosťou hotová ani pri otvorení novej lanovky na Klein Matterhorn na talianskej strane vrcholkov, plánovanej na koniec roku 2023.
Zatiaľ čo lyžiarske strediská v stredných polohách bojujú kvôli globálnemu otepľovaniu s ubúdajúcim snehom, strediská na ľadovcoch sa chystajú na príval lyžiarov. Na svahoch Zermatt-Cervinia sa lyžuje aj v lete, hoci to poškodzuje ľadovec. "Musíme tunajšiu oblasť zvelebovať, pretože to bude určite tá posledná lyžiarska destinácia, ktorá zanikne," hovorí odhodlane Trucco.