Čína napreduje vo svojom ambicióznom pláne, k vesmírnej stanici vyslala druhý modul
Čína vypustila v nedeľu druhý z troch modulov potrebných na dokončenie výstavby svojej novej vesmírnej stanice. Ide o najnovší krok Pekingu v jeho ambicióznom vesmírnom programe.
Bezposádkovú kozmickú loď nazvanú Wen-tchien vyniesla na orbitu raketa Dlhý pochod 5B o 02.22 h miestneho času (08.22 h SELČ) z kozmodrómu Wen-čchang na čínskom tropickom ostrove Chaj-nan. Informovala o tom agentúra AFP.
Základný modul Tchien-che bol vynesený na obežnú dráhu v apríli 2021 a po vynesení Wen-tchienu by mal v októbri nasledovať trtetí modul, nazvaný Meng-tchien. K základnému modulu sa neskôr pripojí autonómna nákladná loď Tchien-čou 5 a v decembri ďalšia loď s posádkou Šen-čou 15.
Vesmírna stanica s názvom Tchien-kung (Nebeský palác) bude prvá viacmodulová čínska stanica na obežnej dráhe Zeme. Predchádzajúce stanice – Tchien-kung 1 a Tchien-kung-2 – boli totiž len malé experimentálne moduly.
Skúmali sa nimi napríklad možnosti dlhodobých pilotovaných kozmických letov či postupy pri spájaní kozmických telies v automatickom i pilotovanom režime. Ich ďalším experimentálnym účelom bolo zásobovanie stanice a doplňovanie paliva či testovanie ďalších technológií potrebných na stavbu väčšieho orbitálneho komplexu.
Súčasťou čínskej vesmírnej stanice má byť aj voľne lietajúci teleskop Sün-tchien (Prieskum nebies). Dokončená stanica bude podobná sovietskej stanici Mir, ktorá obiehala okolo Zeme v rokoch 1986–2001.
Čína v rámci svojho ambiciózneho vesmírneho programu už vyslala prieskumné vozidlo na Mars i sondy k Mesiacu. Okrem vesmírnej stanice plánuje Peking postaviť aj základňu na Mesiaci a Národný vesmírny úrad uviedol, že jeho cieľom je do roku 2029 vyslať lunárnu misiu s posádkou.