V Kalifornii bojujú s masívnym požiarom. Museli evakuovať tisíce ľudí, oheň ohrozuje národný park
Tisícky ľudí dostali v sobotu príkaz na evakuáciu z blízkosti rýchlo sa šíriaceho lesného požiaru pri Yosemitskom národnom parku v americkom štáte Kalifornia.
Informovala o tom stanica Sky News. Požiar lesného porastu vypukol ešte v piatok popoludní a podľa tamojších úradov sa rozšíril na ploche 26 kilometrov štvorcových. Príkaz na evakuáciu platí pre viac než 6000 obyvateľov žijúcich v tejto riedko osídlenej vidieckej oblasti.
Požiar do sobotňajšieho rána zničil najmenej desať obytných a obchodných budov a ohrozoval 2000 ďalších. Vynútil si aj početné cestné uzávery vrátane diaľnice 140, ktorá je jednou z hlavných trás vedúcich do Yosemitského národného parku, uvádza Sky News. S plameňmi na úpätí pohoria Sierra Nevada bojovalo viac než 400 hasičov za podpory vrtuľníkov a ďalšej techniky vrátane buldozérov.
Požiar vypukol zrejme v dôsledku horúceho počasia, nízkej vlhkosti a extrémne suchej vegetácie, ktorá je výsledkom najhoršieho sucha za posledné desaťročia. Jeho pôvodná príčina však podľa Sky News nebola doposiaľ bezprostredne známa.
Poľsko zasiahli silné búrky. Vyžiadali si dva ľudské životy, hasiči zasahovali pri stovkách prípadov
Ďalšie riziko však spočíva v tom, že v extrémnych podmienkach môžu lesné požiare začať vytvárať svoj vlastný poveternostný systém, keď dym vytvorí oblak Pyrocumulonimbus, podobný bežnému oblaku Cumulonimbus alebo búrkovým oblakom, ktoré produkujú krúpy, hromy a blesky. V súčasných podmienkach by takéto počasie – a jeho sprievodné javy ako údery bleskov a silnejší vietor – mohli spôsobiť ešte viac požiarov v reťazovej reakcii ničenia, upozorňuje Sky News.