Čínski vedci objavili v tele pandy nové antibiotikum
Pandy veľké môžu pomôcť v boji proti nebezpečným mikroorganizmom rezistentným voči antibiotikám. Čínski vedci z poľnohospodárskej univerzity v čínskom Nan-ťingu objavili v telách týchto ohrozených živočíchov nové antibiotikum, ktoré by sa v budúcnosti mohlo stať účinnou zbraňou voči antimikrobiálnej rezistencii. Píše o tom britský denník Daily Telegraph.
Imunitný systém pánd, ktorých vo voľnej prírode žije už len okolo 1600, podľa najnovších zistení produkuje vysoko účinnú antibiotickú látku s označením katelicidín-AM.
"Vykazuje silné antimikrobiálne účinky proti širokému spektru mikroorganizmov, vrátane baktérií a húb, a to aj voči bežným i rezistentným kmeňom," konštatoval vedúci výskumného tímu Jen Siou-wen.
Antimikrobiálny peptid objavený pri analýze pandej kyseliny deoxyribonukleovej (DNA) sa vedcom následne podarilo umelo syntetizovať aj v laboratórnych podmienkach. Jeho možné budúce využitie teda nebude závislé na chronicky nespoľahlivej reprodukčnej schopnosti pánd.
Nové antibiotikum pôsobí mimoriadne rýchlo - zatiaľ čo konvenčným antibiotikám trvala likvidácia skúšobnej baktérie viac ako šesť hodín, pandí peptid ju dokázal zničiť za necelú hodinu. Okrem potenciálnych liekov by sa zlúčenina dala potenciálne využiť aj ako antiseptický čistiaci prostriedok.
Čínski vedci sa okrem toho domnievajú, že v genóme pánd veľkých môžu byť ukryté ešte ďalšie doposiaľ neznáme látky s liečivými účinkami.
Objav nového antibiotika zrejme posilní hlasy volajúce po ochrane pánd, čo by mohlo zvýšiť ich šance na prežitie vo voľnej prírode.