Paralympionici kritizujú zníženie podpory od štátu. Šport pre zdravotne znevýhodnených by mohol upadnúť

13.7.2022 13:02

Predstavitelia Slovenského paralympijského výboru avizovali na stredajšom brífingu v Bratislave ďalšie kroky v reakcii na krátenie financií pre šport zdravotne znevýhodnených. Zníženie podpory zo strany štátu môže podľa nich viesť k výraznému úpadku paralympijského športu na Slovensku.

Paralympionici kritizujú zníženie podpory od štátu. Šport pre zdravotne znevýhodnených by mohol upadnúť
Foto: TASR/Jaroslav Novák

"Niekto sa rozhodol, že dostaneme výrazne menej peňazí. A to sme za predchádzajúcich šesť mesiacov mali dve paralympiády - preloženú tokijskú na jeseň 2021 a zimnú v Pekingu na jar 2022," uviedol predseda SPV Ján Riapoš. Výbor sa obrátil s problémom viackrát na ministra školstva Branislava Gröhlinga, no vraj nedostal konkrétnu odpoveď. Ďalším krokom na riešenie situácie je tak založenie transparentného účtu na pomoc slovenským telesne znevýhodneným športovcom, pričom SPV zvažuje obrátiť sa aj na predsedu vlády SR Eduarda Hegera a na predsedu NR SR Borisa Kollára.

"Štátny tajomník pre šport Ivan Husár tvrdí, že športu zdravotne znevýhodnených nerozumie. To sa odzrkadlilo v návrhu prerozdelenia finančných prostriedkov pre tento rok. Prečo ideme opačne, ako v športe zdravých zväzov?" neskrýval frustráciu Riapoš, podľa ktorého dostal slovenský parašport po komplikáciách spojených s pandémiou koronavírusu ďalšiu ranu.

Týka sa to všetkých

Krátenie sa priamo dotklo aj najúspešnejšej slovenskej paralympioničky Henriety Farkašovej. Jej tohtoročné pôsobenie podporí štát sumou 5000 eur. 

"Za to si nemôžem dovoliť nič, keďže sú to zároveň peniaze aj pre navádzača. Maximálne chodiť do fitka. Som najúspešnejšia paralympionička Slovenska, dlhé roky robím dobré meno krajine, získala som mnoho titulov a napriek tomu mi vyšla takáto smiešna podpora. Netýka sa to iba mňa, ale aj mojich kolegov v tíme. Zrušili nám už aj dve sústredenia a to je paralyžovanie náš najúspešnejší zimný šport. Už dlhšie sme boli poddimenzovaní a naše podmienky sú stále horšie. Ministerstvo školstva dlhodobo ignoruje našu situáciu," opísala situáciu Farkašová, ktorá získala od roku 2010 štrnásť paralympijských medailí (11-2-1).

SPV na stredajšom brífingu tiež upozornil, že ak sa bude situácia vyvíjať takýmto spôsobom aj naďalej, môže to znamenať koniec paralympijských medailí. Tých získalo Slovensko v ére samostatnosti celkovo 131 (43-41-47).

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok