Šéf OSN bije na poplach. Svetové oceány sú v stave ohrozenia, tento vývoj musíme zastaviť
Svetové oceány sú v stave ohrozenia v dôsledku zmeny klímy a znečistenia, čo predstavuje riziko pre prírodu i samotné ľudstvo. Na úvod medzinárodnej environmentálnej konferencie v Lisabone to v pondelok uviedol generálny tajomník OSN António Guterres.
"V súčasnosti čelíme tomu, čo by som nazval stavom ohrozenia oceánov," povedal Guterres tisíckam politikov a odborníkov na úvodnom plenárnom zasadnutí konferencie. Popisoval pritom, ako sú moria zasiahnuté zmenou klímy a znečistením, informuje tlačová agentúra AFP.
"Tento vývoj musíme zastaviť," zdôraznil šéf OSN. Podľa jeho slov zmena klímy narušila potravinové reťazce v oceánoch a vytvorila rozsiahle mŕtve zóny. Do oceánskych vôd sa napriek tomu každoročne dostávajú ďalšie milióny ton plastového odpadu, dodal Guterres.
V centre pozornosti počas päťdňovej konferencie OSN o oceánoch bude okrem iného aj svetový rybolov. Dlho pripravované podujatie, ktoré spoločne organizujú Portugalsko a Keňa, sa malo pôvodne konať už v apríli 2020.
V Taliansku je extrémne sucho. Miláno vypína verejné fontány a nabáda občanov šetriť vodu
Na konferenciu do Lisabonu pricestovali ministri a odborníci z celého sveta, ako aj niekoľko hláv štátov vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Oficiálne rokovania politikov sa však v rámci podujatia neočakávajú.
Účastníci konferencie budú presadzovať silnú agendu o oceánoch pre dva dôležité summity plánované na koniec tohto roka: pre novembrové rokovania OSN o klíme COP27, ktoré bude hostiť Egypt, a pre následné rozhovory OSN o biodiverzite COP15, ktoré boli nedávno presunuté z Číny do kanadského Montrealu.