Britské sankcie voči patriarchovi Kirillovi nahnevali cirkev. Považuje ich za absurdné
Ruská pravoslávna cirkev vo štvrtok odmietla sankcie proti svojmu vodcovi, patriarchovi Kirillovi, ktoré naňho uvalila Británia za jeho podporu ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu. Informovala o tom agentúra AFP.
"Pokusy zastrašiť prímasa ruskej cirkvi alebo ho prinútiť, aby sa zriekol svojich názorov, sú nezmyselné, absurdné a neperspektívne," uviedol hovorca ruského patriarchátu Vladimir Legojda v aplikácii Telegram. "Cirkev - najmä teraz - je posledným mostom, komunikačným prostriedkom, ktorý sa z nejakého dôvodu snažia zničiť," povedal Legojda. Dodal, že takýto stav môžu potrebovať len "tie politické sily, ktoré si stanovili za cieľ eskaláciu konfliktu a oddialenie mieru".
Podľa Legojdu takéto absurdné a kontraproduktívne opatrenia prospievajú len jedinému – "prerušeniu už aj tak značne narušenej komunikácie medzi európskym spoločenstvom a Ruskom".
Británia uvalila sankcie na 75-ročného duchovného a spojenca prezidenta Vladimira Putina vo štvrtok - dva týždne po tom, ako ho EÚ po nesúhlase Maďarska vyradila zo svojho vlastného sankčného zoznamu.
V Rusku vypukol požiar na najväčšom plynovom poli v krajine, havária vraj ťažbu neovplyvní
Na novom britskom zozname je aj ruská komisárka pre práva detí Marija Ľvovová-Belovová, a to za údajný dohľad nad nútenými adopciami približne 2000 ukrajinských detí v Rusku. Okrem nich Británia vo štvrtok uvalila sankcie aj na štyroch plukovníkov 64. samostatnej motostreleckej brigády, ktorí sú podozriví z účasti na zabíjaní civilistov v meste Buča v Kyjevskej oblasti.
Na britskom sankčnom zozname najnovšie figurujú i členovia proruského výboru za mier a poriadok, ktorý kolaboruje s ruskou armádou v okupovanej Chersonskej oblasti, ako aj regionálny politik z Moskvy Sergej Savostianov a šéf leteckej spoločnosti Volga-Dnepr Alexej Isajkin.