Prezidentka by mala byť odvážnejšia a nesnažiť sa vyhovieť všetkým, hovorí politologička
Prezidentka SR Zuzana Čaputová by sa mohla viac angažovať a formulovať svoje politické priority cez vystúpenia ešte predtým, ako konkrétny problém vyhrotia politickí súperi v parlamente. Politologička Darina Malová z Univerzity Komenského v Bratislave to uviedla v súvislosti so stredajším tretím výročím nástupu Čaputovej do funkcie.
"Ide najmä o načasovanie jej vyhlásení. Nielen reagovať, ale udávať tón verejnému diskurzu. Tu by mohla byť odvážnejšia a rozhodnejšia," myslí si politologička. "Ak by chcela zvýšiť svoj vplyv na hodnotové orientácie spoločnosti, tak asi treba menej vyčkávať a viac sa angažovať," skonštatovala. Prezidentka by podľa Malovej mohla konať napríklad ako pri tzv. prorodinnom balíčku. Ako poukázala, práve prezidentka od vlády požadovala včasnú a adresnú pomoc. Pripúšťa, že takéto vystúpenia môžu spôsobiť aj útoky od jednotlivých politikov, no zároveň umožnia lepšie ovplyvniť verejnú mienku.
Celkovo podľa Malovej zostáva prezidentka verná svojim hodnotám a politickým prioritám komunikovaným vo volebnej kampani. "Snaží sa pôsobiť konsenzuálne, svoje rozhodnutia zvyčajne presne zdôvodní a podporí vecnou a právnou argumentáciou. Je to jedna z nemnohých politických predstaviteľov, ktorí sa snažia sa spájať rozdelenú spoločnosť a tlmiť konflikty," ocenila. Aj pre snahu hľadať cestu zmierenia sa podľa politologičky Čaputová často stáva terčom nevyberavých útokov z takmer celého politického spektra. "Na druhej strane pri niektorých kontroverzných otázkach jej snaha byť prezidentkou všetkých, niekedy hraničí s pokusom vyhovieť všetkým, a to v konečnom dôsledku komplikuje vnímanie jej politiky a aj podporu v spoločnosti," poznamenala.
Čaputová diskutovala so Zelenským a Dudom o kandidatúre Ukrajiny na vstup do Európskej únie
Oproti obdobiu krátko po zvolení sú kroky a rozhodnutia prezidentky vnímané oveľa politizovanejšie, ako to bolo krátko po jej zvolení, hovorí Malová. Pripisuje to nesmiernej polarizácii spoločnosti a radikalizácii časti opozície a jej stúpencov. "Niekedy, ako v prípade obrannej zmluvy s USA, jej ústretové kroky voči rozdielnym názorom a opozičným útokom sú vykladané ako slabosť a to napokon vedie k spochybneniu hodnôt, ku ktorým sa hlási," komentovala pre TASR.
Pri vojne na Ukrajine sa podľa politologičky prezidentka stala v rámci zahraničnej politiky pozitívnym hlasom a svojimi krokmi sa snažila pomôcť obratu imidžu Slovenska v zahraničí. "Aj tu by však mohla byť adresnejšia a pomôcť získať verejnú mienku, aby bolo jednoduchšie zamestnávať a vzdelávať ľudí, ktorí ušli pred vojnou a nemajú sa kde vrátiť. Náš byrokratický systém kladie viac prekážok, a to aj v porovnaní s Českom a Poľskom. Aj tu potrebujeme zásadnú zmenu a prezidentka ju môže iniciovať," uviedla.