Sankcie kompenzujú cenami. Rusko na rope a plyne zrejme zarába viac ako pred vojnou, myslí si vyslanec USA
Rusko má v súčasnosti zrejme z fosílnych palív viac príjmov než pred svojou inváziou na Ukrajinu, keďže celosvetové zvýšenie cien kompenzuje vplyv západných krokov obmedzujúcich ich predaj. Vo štvrtok na híringu to americkým zákonodarcom povedal vyslanec USA pre energetickú bezpečnosť Amos Hochstein.
Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters. "Nemôžem to poprieť," odpovedal Hochstein senátnemu podvýboru pre Európu a spoluprácu v regionálnej bezpečnosti na otázku o tom, či Moskva teraz zarába viac peňazí na predaji ropy a zemného plynu než pred vojnou.
Spojené štáty a Európska únia sa dohodli na zákaze dovozu ruských energetických surovín a zavádzajú čoraz tvrdšie sankcie, aby Rusko potrestali za jeho inváziu na Ukrajinu.
Tieto opatrenia zmrazili globálne obchodovanie s ruskými fosílnymi palivami, ale takisto pomohli vyvolať nárast cien ropy a plynu. Rusko zároveň dokáže predávať viac týchto dodávok ostatným kupcom či záujemcom vrátane veľkých energetických spotrebiteľov, ako Čína a India – tým, že im ponúka zľavu oproti rope z iných zdrojov.
Hochstein uviedol, že aj keď sú tieto ruské predaje Číne a Indii lacnejšie v porovnaní s dodávkami z iných krajín, nárast cien na globálnom trhu znamená, že príjmy Ruska sú teraz pravdepodobne vyššie.
Už neurobíme rovnakú chybu, vyhlásil Putin. Ruská ekonomika podľa neho zostane otvorená
Hochstein tiež vyhlásil, že v nedávnych rozhovoroch požiadal Indiu, aby nekupovala priveľa ruskej ropy, a dodal, že je presvedčený, že existuje "strop", koľko ropy môže India nakúpiť od Ruska. Podrobnosti však neuviedol, napísal Reuters.