Väčšina Slovákov si myslí, že sociálne siete zámerne zviditeľňujú dezinformácie, vyplýva to z prieskumu
Väčšina Slovákov (79 percent) si myslí, že sociálne siete zámerne zviditeľňujú a posilňujú emocionálne a zároveň klamlivé informácie. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos, ktorý sa uskutočnil v spolupráci so Stredoeurópskym observatóriom digitálnych médií od 30. apríla do 5. mája na vzorke 1029 slovenských a 1026 českých respondentov.
Z prieskumu tiež vyplynulo, že Slováci na dezinformačné príspevky najčastejšie nereagujú, uviedlo to 43 percent respondentov. Osemnásť percent respondentov by pri strete s dezinformačným príspevkom naň upozornilo svoju rodinu či známych, 15 percent by ho nahlásilo a 14 percent by si zablokovalo osobu, ktorá ho zdieľala alebo zverejnila. Dezinformácií pritom podľa väčšiny respondentov (80 percent) vo verejnom priestore pribúda.
Učitelia čakajú na plnenie sľubov o zvyšovaní platov, ministerstvo financií zatiaľ reagovať nechce
Približne 40 percent respondentov uviedlo, že Slovensko je súčasťou informačnej vojny, ktorú proti západným krajinám vedie Ruská federácia. "Myslia si to najčastejšie ľudia s vysokoškolským vzdelaním a mladší respondenti," spresnila agentúra. Naopak, 30 percent z opýtaných skonštatovalo, že informačná vojna je len zámienkou západných vlád vrátane tej našej na obmedzovanie slobody prejavu. V prieskume tiež 63 percent Slovákov uviedlo, že štát by nemal postihovať ľudí za to, čo si myslia, hovoria či publikujú.