Krajiny s pomocou pre Ukrajinu neprestávajú. Nórsko, Kanada a Nemecko posielajú ďalšie zbrane

20.4.2022 10:08

Nórska vláda darovala Ukrajine 100 kusov rakiet typu Mistral. V stredu to oznámilo nórske ministerstvo obrany.

Systém protivzdušnej obrany

"Konflikt na Ukrajine môže byť dlhodobý a táto krajina je závislá od medzinárodnej podpory, aby odolala ruskej agresii. Preto sa vláda rozhodla darovať Ukrajine systém protivzdušnej obrany Mistral," uviedol šéf silového rezortu Björn Arild Gram.

Oslo spresnilo, že zásielka obsahujúca raketový komplet Mistral už bola odoslaná. Nórsko Ukrajine už predtým darovalo 4000 protitankových rakiet aj ďalšie vojenské vybavenie.

"Mistral je účinná zbraň, ktorá už bola použitá v (nórskom) námorníctve a bude pre Ukrajinu veľkým prínosom. Podobné zbraňové systémy darovali (Kyjevu) aj iné krajiny," dodal šéf nórskeho rezortu obrany. Minister ďalej spresnil, že darovanie striel nebude mať "veľký vplyv" na operačnú schopnosť nórskej armády, pretože tamojšie ozbrojené sily už postupne nahrádzajú rakety Mistral modernejšími systémami.

Ťažké delostrelectvo

Kanadský premiér Justin Trudeau v utorok oznámil, že Ottawa pošle na podporu ukrajinských síl bojujúcich proti ruskej ofenzíve ťažké delostrelectvo a vyhovie tak žiadosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. 

"Od samotného začiatku sme v úzkom kontakte s prezidentom Zelenským a veľmi vnímavo reagujeme na to, čo konkrétne najviac potrebujú," povedal Trudeau na tlačovej konferencii v provincii New Brunswick.

"Ich najnovšia žiadosť voči Kanade je pomoc s ťažkým delostrelectvom, pretože v tejto fáze sa vojna aktuálne nachádza. Kanada pošle Ukrajine ťažké delostrelectvo," uviedol šéf kanadskej vlády. Dodal, že ďalšie podrobnosti budú zverejnené v nasledujúcich dňoch.

Kanada v utorok tiež zaviedla sankcie voči 14 Rusom vrátane dvoch dospelých dcér ruského prezidenta Vladimira Putina – Mariji Voroncovovej a Katerine Tichonovovej – a tiež manželke a dcére ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. Ich aktíva v Kanade budú zmrazené a nebudú tam už môcť podnikať. 

Dovedna uvalila Kanada od začiatku ruskej ofenzívy na Ukrajine sankcie na vyše 750 jednotlivcov a subjektov z Ruska, Bieloruska a Ukrajiny, pripomína agentúra AFP.

Priame dodávky zbraní

Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok prisľúbil, že Berlín bude financovať priame dodávky zbraní pre Ukrajinu z nemeckého zbrojného priemyslu. 

Scholz priblížil, že jeho vláda požiadala nemecké zbrojárske firmy, aby poskytli zoznam zbraní, ktoré je možné Kyjevu dodať v blízkej budúcnosti. Nachádzajú sa na ňom protitankové zbrane, zariadenia protivzdušnej obrany, munícia "a tiež to, čo je možné nasadiť v delostreleckých bojoch". Ukrajina si podľa slov spolkového kancelára z tohto zoznamu vybrala zbrane, ktorých dodanie bude financovať nemecká vláda.

Toto oznámenie prišlo po tom, čo viaceré európske krajiny ohlásili plány na dodávky ťažkých zbraní pre Ukrajinu a tiež v čase, keď Scholz čelí narastajúcemu tlaku vlastného vládneho kabinetu, ako aj opozičných kresťanských demokratov čo sa týka záväzku Nemecka dodať Ukrajine ťažké zbrane.

Nemecko dosiaľ poskytlo Ukrajine protitankové a protilietadlové rakety, guľomety, ako aj vozidlá či vybavenie na nočné videnie a ochranný výstroj. Kyjev však požaduje ťažké zbrane akými sú bojové tanky, delostrelectvo či bojové vrtuľníky.

Reakcie nemeckej koalície

Marie-Agnes Stracková-Zimmermannová z liberálnej Slobodnej demokratickej strany kritizovala, že Nemecko je pomalé a stále zaostáva za inými krajinami čo sa týka dodávok zbraní pre Ukrajinu. "Za slobodu a ľudské práva musíte bojovať. Nedostanete ich zadarmo," zdôraznila.

Anton Hofreiter zo strany Zelených, ktorá je takisto ako Slobodná demokratická strana súčasťou vládnej koalície, vytkol Scholzovi chýbajúce líderstvo s tým, že na Nemecko sa v Európe nazerá s tým, že "príliš váha". Hofreiter odmietol obavy, že dodávky zbraní by mohli rozšíriť vojnový konflikt.

"Čím dlhšie táto vojna trvá, tým väčšie je nebezpečenstvo,  že Rusko túto vojnu vyhrá, tým väčšie je nebezpečenstvo, že sa vojna rozšíri," povedal Hofreiter s tým, že šéf Kremľa Vladimir Putin chce obnoviť ruské impérium a nič nezaručí, že nezaútočí aj na Moldavsko či pobaltské štáty. "Je potrebné spraviť všetko na podporu Ukrajiny, aby sa minimalizovalo riziko rozšírenia (vojny)," dodal.      

Johann Wadephul z CDU na Twitteri poznamenal, že Nemecko reaguje prineskoro a "Ukrajinu necháva v štichu". Premiér Severného Porýnia-Vestfálska Hendrik Wüst z CDU obvinil Scholzových sociálnych demokratov (SPD) z izolácie Nemecka v Európe, keďže Ukrajine poskytuje pomoc neskoro a pomaly. "Nikdy predtým nebolo Nemecko uprostred medzinárodnej krízy tak izolované a apatické," povedal Wüst pre denník Rheinische Post.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok