Prelomový výskum. Ľuďom z domácností, v ktorých je zbraň, hrozí väčšie riziko zastrelenia
Pri ľuďoch, ktorí žijú v domácnostiach, v ktorých sa vyskytuje ručná strelná zbraň, je asi dvakrát väčšia pravdepodobnosť, že budú zastrelení, ako osoby v domovoch bez zbraní. K takémuto záveru dospela nová štúdia vedená vedcami zo Stanfordskej univerzity, pri ktorej sledovali takmer 600-tisíc obyvateľov Kalifornie, ktorí nevlastnili zbraň, ale medzi rokmi 2004 až 2016 začali žiť v domácnostiach, kde ich niekto mal.
Štúdia podľa denníka The Guardian nabúrava argument väčšiny vlastníkov zbraní v USA, ktorí chcú pištole pre lepšiu ochranu seba a svojich blízkych. Vedúci štúdie David Studdert uviedol, že vedci nenašli žiadne dôkazy "ochranných účinkov" života v domove, v ktorom sa nachádza zbraň.
Riziko zastrelenia stúpne
Celkové riziko pre osoby žijúce v domácnostiach s vlastníkom zbrane je podľa neho malé a výskumníci na skúmanej vzorke zaznamenali len veľmi málo vrážd. Zameriavala sa však na to, či narastá riziko toho, že bude človek zastrelený, pokiaľ žije v ozbrojenej domácnosti. V tých za skúmané obdobie registrovali v priemere 12 vrážd strelnou zbraňou na 100-tisíc obyvateľov za päťročné obdobie. Medzi ľuďmi, ktorí nežijú s človekom vlastniacim zbraň, potom pozorovali osem vrážd na 100-tisíc ľudí za rovnaké obdobie.
Zranenia po zásahu fosforovou bombou sú desivé. Macko opísal devastačné účinky vojnových zbraní
To by samo o sebe značilo asi o 50 percent väčšie riziko zastrelenia pre ľudí v ozbrojených domácnostiach, podľa výskumníkov je ale ešte vyššie, pokiaľ sa vezme do úvahy to, kde ľudia žijú a ďalšie premenné. Podľa odhadov vedcov potom riziko zastrelenia stúpne pre domácnosť so zbraňou až na dvojnásobok v porovnaní s neozbrojeným domovom.
Ľuďom žijúcim s majiteľom strelnej zbrane hrozí najmä vysoké riziko toho, že bude zastrelený svojím životným partnerom. Vyše 84 percent obetí tohto typu násilia pritom boli ženy. Život v ozbrojenej domácnosti tiež zvyšuje hrozbu zastrelenia pri incidente domáceho násilia.
To, že je v dome zbraň, pritom podľa štúdie neprinieslo jeho obyvateľom vyššiu mieru ochrany pred násilím od cudzích ľudí. Ľudia, ktorí žijú v domácnosti s majiteľom pištole, "neboli obeťami smrtiacich útokov cudzích ľudí v menšej miere ako ich susedia bez zbraní", píšu vedci. Dodávajú však, že zavraždenie cudzím človekom tvorí len malú časť zo všetkých zaznamenaných vrážd zo sledovanej vzorky.
Nedostatky štúdie
Autori však spomínajú niekoľko nedostatkov svojej štúdie, neberie napríklad do úvahy nelegálne držané zbrane a vedci tiež nemohli zistiť, či sa pri konkrétnych incidentoch zabíjalo zbraňou, ktorú niekto držal v danom dome. Vedci sa rovnako zameriavali iba na pištole a nie na pušky a iné typy zbraní. Štúdia rovnako sledovala kvôli dostupnosti dát len registrované voličov starších ako 21 rokov. Podľa autorov preto nie je jasné, či je možné výsledky štúdie vzťahovať na celú Kaliforniu, o to menej potom na celé Spojené štáty.
Podľa niektorých expertov, ktorí sa na štúdii nepodieľali, však ide o prelomový a dosiaľ najväčší výskum svojho druhu. Zvýšené riziko vraždy pre ľudí žijúcich v ozbrojených domácnostiach podľa Cassandry Crifasiovej z Univerzity Johnsa Hopkinsa bude zrejme platiť ešte viac v mnohých amerických štátoch, kde sú zákony o držaní zbraní výrazne voľnejšie.
"Ľudia odôvodňujú držanie zbraní v domácnosti ochranou pred cudzími ľuďmi," povedal David Hemenway z Harvardskej univerzity. "Ale táto štúdia ukazuje, že mať doma zbraň je zlé pre tých, ktorí v tom domove žijú," dodal.