Masakru v Connecticute má na svedomí 20-ročný mladík

14.12.2012 19:25

Masakru na škole v meste Newtown v americkom Connecticute má na svedomí 20-ročný mladík, ktorý zabil 27 ľudí, vrátane 20 detí a napokon sa sám zastrelil.

Polícia zverejnila oficiálny zoznam obetí piatkovej masakry

Tragédia opäť rozprúdila diskusiu o držaní zbraní

Strelec pravdepodobne trpel poruchou osobnosti

Piatkovú masakru (14.12.) na škole v americkom Connecticute má na svedomí 20-ročný mladík, ktorý zabil 27 ľudí, vrátane 20 detí a napokon sa sám zastrelil. Policajné zdroje citované agentúrou AP identifikovali predpokladaného páchateľa ako Adama Lanzu. Vyšetrovatelia zatiaľ nepoznajú motív jeho konania.

Mladý muž, ktorý pravdepodobne trpel poruchou osobnosti, podľa prvých zistení najskôr zabil svoju matku v dome v meste Newtown, kde spoločne bývali. Potom nasadol do jej auta a vyzbrojený dvoma ručnými strelnými zbraňami a puškou sa odviezol do miestnej základnej školy Sandy Hook Elementary School, v ktorej jeho matka pracovala ako učiteľka.

Po vniknutí do školy zastrelil šiestich dospelých a 20 detí vo veku od piatich do 10 rokov. Privolaní policajti našli strelca mŕtveho v školskej budove. Celkovo zahynulo 28 ľudí vrátane páchateľa a jedna ďalšia osoba utrpela zranenia. Lanzovho staršieho brata Ryana zaistili a predviedli na výsluch, podľa všetkého však nemá so streľbou nič spoločné.

Tragédia z Connecticutu bola druhou najhoršou masakrou na škole v histórii USA. V počte obetí ju prekonala streľba len na polytechnickej univerzite vo Virgínii z roku 2007, ktorá si vyžiadala 32 životov.

Motív páchateľa nie je známy

Štvordňový štátny smútok vyhlásili v Spojených štátoch v súvislosti s piatkovou masakrou na škole v meste Newtown v americkom štáte Connecticut. V kostoloch v Newtowne i okolitých mestách sa večer (miestneho času) konali smútočné bohoslužby na pamiatku obetí streľby.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg v reakcii na masaker v Newtowne vyhlásil, že nevyhnuté sú okamžité opatrenia. "Dosť bolo rečí. Tých sme už napočúvali dosť. To, čo sme nevideli, je vôľa v Bielom dome a Kongrese. S tým dnes musí byť koniec. Celoštátna tragédia si vyžaduje celoštátnu odpoveď," zdôraznil.

Podľa agentúry AP motív páchateľa zatiaľ nie je známy; nenašiel sa žiadny list, ani zápis, ktorý by poukazoval na možnú príčinu jeho konania. Jeho brat Ryan i otec spolupracujú s vyšetrovateľmi. Brat pre televíznu spoločnosť ABC spresnil, že s bratom sa vyše dvoch rokov nestýkal. Paradoxne, krátko po uverejnení správy o streľbe začala internetom kolovať Ryanova fotka, ako tvár vraha.

Adam Lanza bol podľa AP výborný žiak a študent, trochu uzavretý, bol členom klubu záujemcov o počítačové hry a hlásil sa k subkultúre gotikov. Denník Daily News napísal, že bol náladový, diagnostikovali mu údajne aj Aspergerov syndróm, čo je jedna z foriem autizmu, a bol "časovanou bombou", ktorá skôr či neskôr musela vybuchnúť.

Útok spáchal najmenej dvoma strelnými zbraňami. Lanzovci boli dobre situovaná rodina, bývali v prestížnej štvrti Newtownu spolu s manažérmi firiem General Electric, Pepsi a IBM. Lanzovi rodičia sa v roku 2008 rozviedli a otec sa od rodiny odsťahoval. Podľa televíznej spoločnosti ABC je viceprezidentom General Electric.

Ako napísala agentúra AP, vyšetrovateľom zatiaľ nie je jasné, v akom vzťahu ku škole bola Lanzova matka Nancy, ktorá sa tiež stala obeťou streľby svojho syna. V zozname zamestnancov školy totiž jej meno nefiguruje. Niektorí z rodičov polícii uviedli, že bola pomocnou učiteľkou.

Opäť sa hovorí o vlastníctve strelných zbraní

Piatkové krviprelievanie opäť v Spojených štátoch oživilo dlhodobú verejnú debatu o potrebe zavedenia reštrikcií na vlastníctvo strelných zbraní. Pred Bielym domom sa ešte v piatok večer zhromaždilo niekoľko stoviek aktivistov so sviečkami, ktorí vyzývali prezidenta Baracka Obamu, aby presadil striktnejšie zbrojné zákony.

Rovnaké výzvy zazneli aj od príbuzných obetí iných masakier z nedávnej minulosti. Za posledných päť mesiacov došlo v Spojených štátoch k minimálne štyrom podobným streľbám väčšieho rozsahu.

Reakcie zo zahraničia

Prejavy sústrasti začali do USA prichádzať už aj zo zahraničia, svoj zármutok a zdesenie tlmočil francúzsky prezident Francois Hollande.

Austrálska premiérka Julia Gillardová v reakcii na tragédiu vyjadrila smútok nad stratou detí a ich učiteľov.
Austrália, ako pripomína agentúra AP, zažila podobnú tragédiu v roku 1996, keď prišlo o život 35 ľudí. Masaker vyvolal v Austrálii diskusiu o vlastníctve zbraní a viedol k prijatiu prísneho zbrojného zákona, ktorého súčasťou je aj zákaz poloautomatických zbraní.

V podobnom duchu ako Gillardová sa vyjadril aj britský premiér David Cameron. "V myšlienkach som s tými, ktorí sú zranení, a tými, ktorí prišli o svojich najdrahších. S hlbokým smútkom sme s tými, ktorí prišli o deti vo veku, keď mali pred sebou ešte celý život," dodal.

Kráľovná Alžbeta II. zaslala v piatok prezidentovi USA Barackovi Obamovi kondolenčný list, v ktorom vyjadrila hlboký smútok a šok nad tragédiou v Newtowne a požiadala ho, aby tlmočil prejav jej sústrasti americkému ľudu.

Agentúra DPA pripomenula, že aj v Británii došlo k podobnej tragédii v roku 1996, keď strelec v škótskom meste Dunblane v telocvični základnej školy zastrelil 16 detí.

V Japonsku, kde je vlastníctvo zbraní prísne regulované a kde registrujú len veľmi málo trestných činov s použitím strelnej zbrane, sa správa o masakre v USA stala hlavnou udalosťou spravodajstva. Zatienila aj posledný deň predvolebnej kampane pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami.

Spravodajca televíznej spoločnosti NHK priamo z miesta činu v Newtowne informoval, že školu navštevuje päť japonských detí, pričom ubezpečil, že všetky sú v poriadku.

Správa o masakre v štáte Connecticut vyvolala pozornosť aj v Číne, ktorá v poslednom čase tiež zaznamenala viacero útokov v školách. Útočnou zbraňou tam však bol vo väčšine prípadov nôž - ako to bolo aj v piatok, keď nožom vyzbrojený muž poranil 22 detí a jedného dospelého pri útoku na základnej škole v centrálnej časti Číny.

Záujem čínskej verejnosti o tragédiu v Newtowne posilňuje aj skutočnosť, že na amerických školách študuje asi 100.000 tínedžerov. "Rodičia, ktorých deti študujú v USA, musia žiť v napätí. Streľba v školách je tam častá. Naozaj politici nemôžu dať politiku bokom, a zakázať zbrane," pýtal sa v čínskej sociálnej sieti jeden z čínskych rodičov.

strelba skola connecticut usa zdravotnik.jpg Foto:

Obama vzdal hold obetiam masakry

So slzami v očiach reagoval dnes americký prezident Barack Obama na masakru na základnej škole v štáte Connecticut, ktorá si vyžiadala najmenej 27 mŕtvych vrátane páchateľa, z toho je 20 detí. Obama sľúbil opatrenia, aby sa zabránilo takýmto tragédiám, no nekonkretizoval ich.

"Väčšina z tých, ktorí zomreli, boli deti - krásne, malé deti vo veku od päť do desať rokov," povedal Obama v Bielom dome v jednom zo svojich najemotívnejších príhovorov, ktorý viackrát prerušil, lebo sa mu do očí tlačili slzy.

"Mali celý svoj život pred sebou - narodeniny, promócie, svadba, svoje vlastné deti," pokračoval Obama. "Medzi obeťami sú aj učitelia, muži a ženy, ktorí zasvätili svoje životy pomoci našim deťom."
USA sú podľa neho príliš často dejiskom takýchto tragédií. S pozostalými vtedy súciti nielen ako prezident, ale aj ako otec, ktorý má dve dcéry. Je tomu tak aj dnes.

"Nech Boh žehná spomienke na tieto obete. Slovami Písma svätého - nech sa uzdravia tí, ktorí majú zlomené srdcia a nech sa im zacelia rany," povedal na záver Obama.

Obama masaker Newtown (SITA).jpg Foto:

Rozhovor s Igorom Telekym, Slovákom žijúcim na Floride

Chronológia streleckých útokov  v USA od roku 2008

Newtown streľba (SITA).jpg Foto:
strelba skola usa connecticut.jpg Foto:
Newtown streľba škola (SITA).jpg Foto:

Prezident Gašparovič zaslal sústrastný list prezidentovi USA

Prezident Ivan Gašparovič dnes zaslal sústrastný list americkému prezidentovi Barackovi Obamovi. "So zdesením som prijal správu o obetiach strelca, ktorý v škole v Newtowne zastrelil šesť dospelých a 20 detí. Vyjadrujem úprimnú sústrasť v mene mojom i v mene občanov Slovenskej republiky a ubezpečujem, že zdieľame smútok a bolesť s rodičmi a príbuznými obetí. Prijmite, prosím, Vaša Excelencia, vyjadrenie mojej hlbokej úcty,"

 

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok