Slovensko má nový minerál. Nachádza sa v oblastiach s vysokou aktivitou striebra

6.4.2022 12:27

Slovensko má ďalší nový minerál, jeho názov je argentopolybazit. Jeho typovou lokalitou je Kremnica. Vytvára čierne tabuľkovité kryštály až do veľkosti piatich milimetrov. Komisia pre nové minerály, nomenklatúru a klasifikáciu pri Medzinárodnej mineralogickej asociácii ho jednohlasne schválila 2. apríla. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej akadémie vied Katarína Gáliková.

Slovensko má nový minerál. Nachádza sa v oblastiach s vysokou aktivitou striebra
Foto: facebook.com/SlovenskaAkademiaVied

Argentopolybazit je novým členom skupiny polybazitu. Pre geológov a mineralógov je svojou štruktúrou a zložením zaujímavý, keďže výrazne posúva súčasné poznatky v rámci celej tejto skupiny minerálov.

"Vzorky s argentopolybazitom sme prvýkrát objavili v Kremnici už v roku 2008, ale že ide o nový minerál, sme zistili len relatívne nedávno. Okrem toho bol nájdený aj v Novej Bani a v lokalite Arykevaam v Ruskej federácii. Sú to oblasti špecifické výskytom minerálov s obsahom striebra a zlata, ktorých vznik súvisí s vulkanickou činnosťou," spresnil Martin Števko z Ústavu vied o Zemi SAV. Na výskume nového minerálu spolupracoval spolu s kolegami z detašovaného pracoviska ústavu v Banskej Bystrici. Súčasťou medzinárodného vedeckého kolektívu boli aj mineralógovia z Českej republiky, Dánska a Ruska.

Výskyt argentopolybazitu sa predpokladá aj v iných lokalitách sveta, a to najmä v oblastiach s vysokou aktivitou striebra a zároveň absenciou medi v roztokoch.  Okrem argentopolybazitu geológovia v uplynulých mesiacoch v Kremnici objavili a popísali aj ďalší nový minerál, argentotetraedrit-(Zn). Počet nových minerálov opísaných prvýkrát z územia Slovenska tak celkovo stúpol na 25.

Začiatkom februára 2021 komisia pre nové minerály, nomenklatúru a klasifikáciu pri Medzinárodnej mineralogickej asociácii schválila nový minerál nájdený na území Slovenska. Išlo o dobšináit, ktorý objavili mineralógovia v rudných žilách v okolí Dobšinej. Ako holotyp má bielu farbu, malá prímes kobaltu spôsobuje jeho svetloružové sfarbenie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok