Zástupcovia akademickej obce sa zišli pred parlamentom, odovzdali petíciu k novele vysokoškolského zákona
Predstavitelia Rady vysokých škôl, Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenskej technickej univerzity v Bratislave žiadajú poslancov Národnej rady SR, aby ešte v pléne upravili novelu vysokoškolského zákona do podoby, kde bude zachovaná samospráva a autonómia vysokých škôl. Rovnako tiež, aby zabránili prípadným pokusom o zhoršenie tohto návrhu. Uviedol to v utorok pred parlamentom predseda Rady vysokých škôl Martin Putala.
"Stále nie sme spokojní s tým, čo sa prezentuje ako kompromis. Z nášho pohľadu to žiaden kompromis nie je. Tie najvážnejšie výhrady sú, že stále nerozhodujeme podľa návrhu novely o svojom majetku, stále nerozhodujeme o svojich predstaviteľoch a chýba nám samospráva na úrovni fakúlt," vysvetlil rektor UniverMarek Števček. Toto sú podľa neho najzásadnejšie body, proti ktorým protestujú a dúfajú, že dosiahnu na poslednú chvíľu kompromis.
"Problém je v tom, že stále akademická obec nemôže mať zastúpenie v správnej rade. Správnej rade sa dávajú výhradné kompetencie, ktoré boli odobraté akademickému senátu, napríklad pri schvaľovaní rozpočtu či narábaní s majetkom," povedal Putala. Ako poukázal, teraz môže akademický senát navrhovať polovicu správnej rady, ale nemôže navrhovať nikoho z vlastných radov, len z externého prostredia. "Myslíme, si, že keď správna rada má mať tie kompetencie, musia tam byť aj ľudia, ktorí lepšie poznajú vnútorné prostredie," uviedol Putala.
Števček povedal, že si počkajú na výsledok hlasovania v parlamente a ako verejné vysoké školy budú rešpektovať akýkoľvek názor, ktorý parlament príjme. "Budeme sa zamýšľať nad ďalšími krokmi podľa finálneho textu zákona," ozrejmil rektor najväčšej slovenskej univerzity.
Zástupcovia akademickej komunity chcú v utorok predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina) odovzdať podpisy viac ako 20-tisíc ľudí, ktorí sa podpísali pod petíciu za zachovanie kompetencií akademickej samosprávy.
Na znak nesúhlasu so schvaľovaním novely vysokoškolského zákona v aktuálnom znení sa pred budovou parlamentu zišli aj študenti. Napríklad STU udelila svojim študentom z tohto dôvodu na utorok do 12.00 rektorské voľno.
O novele vysokoškolského zákona by mal parlament rokovať v stredu 23. marca popoludní. Má ísť o dohodu z koaličnej rady. Predseda školského výboru Richard Vašečka (OĽANO) uviedol, že koaliční partneri otvorili ešte nejaké zmeny. Aktuálne by sa o nich malo ešte rokovať.