Namiesto výletu do Nórska išla do krytu. Študentka opísala, aký je život vo vojnovej zóne

17.3.2022 13:52

Nebol čas pripraviť sa na vojnu, hovorí Olha Oltarževská, ktorá už tri týždne žije v suteréne svojho domu v Kyjeve. Spolu s rodinou sa v ňom ukrýva pred ostreľovaním ruských vojakov, ktorí 24. februára vpadli na Ukrajinu. Priepastný rozdiel medzi životom pred inváziou a teraz, keď je ukrajinská metropola vojnovou zónou, opísala 22-ročná ukrajinská študentka.

Namiesto výletu do Nórska išla do krytu. Študentka opísala, aký je život vo vojnovej zóne
Foto: Reprofoto Youtube.com

Výbuchy počuť každý deň

Oltarževská si pred 24. februárom plánovala splniť svoj dlhoročný sen - vidieť na vlastné oči polárnu žiaru - a na prelome februára a marca si preto kúpila letenky do Nórska. Pre vpád cudzej armády bol ale jej let zrušený a kufor, ktorý mala zabalený na cesty, si odniesla do krytu.

"Nemala som veľa času pripraviť sa na vojnu. Vzala som si len to, čo som si pripravila na výlet do Nórska - pas, oblečenie, spodné prádlo a jedlo," hovorí s tým, že vôbec nechodia von. "Všetci sme sem zišli 24. februára a odvtedy tu žijeme" vysvetlila Oltarževská.

Jej domovom je teraz suterén domu na severozápadnom predmestí Kyjeva, ktoré sa nachádza v bezprostrednej blízkosti ťažko ostreľovaných miest Irpin, Buča a Hostomeľ. Výbuchy počuje každý deň.

Suterén domu na ochranu pred streľbou prispôsobil jej otec. "Je tu veľká zima a vlhko, takže toho moc nenaspíme," uviedla študentka na videu, kde ukazuje realitu života v kryte. Doplnila, že najmladší obyvateľ má dva roky.

Kryt poskytli aj deťom susedov

Čas, ktorý predtým venovala hodinám španielčiny, hudbe a štúdiu, teraz trávi dopisovaním si s okolitým svetom, písaním článkov a staraním sa o deti susedov, s ktorými sa hrá a varí pre ne. Niektoré povinnosti ale aj cez vojnový stav prekvapivo zostávajú. "Škola sa nás snaží donútiť aj v týchto podmienkach písať záverečné práce," podotkla s miernou nechuťou študentka Kyjevskej univerzity.

V kryte je spoločne s rodinou, udržiavať kontakt s priateľmi je však ťažšie. "Pokiaľ ide o priateľov, polovica z nich odišla, druhá zostala," dodala študentka. Ukrajinskí muži museli pre všeobecnú mobilizáciu na Ukrajine zostať. "Prestala som sa rozprávať s kamarátkou, ktorú som poznala 17 rokov, pretože hneď v prvý deň vojny so svojím priateľom odišli do Moldavska. Považujem to za zradu," uviedla.

Sama je presvedčená, že v Kyjeve zostane. "Momentálne neuvažujeme, že by sme z mesta alebo z krajiny utiekli. Nielen, že je to veľmi riskantné, ale naši susedia k nám vzali svoje deti a veľa domácich miláčikov, o ktoré sa musíme starať. Sme v okolí jediní, ktorí majú tento kryt," dodala.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok