Vojna na Ukrajine zasiahne ekonomiku horšie ako pandémia, varuje šéf Volkswagenu
Ekonomické škody spôsobené dlhotrvajúcou vojnou na Ukrajine môžu byť horšie ako škody spôsobené pandémiou nového koronavírusu. Uviedol to generálny riaditeľ automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess v rozhovore pre noviny Financial Times.
Hrozba vyplývajúca z tejto vojny pre Nemecko a Európu je obrovská, skonštatoval Diess a poukázal na riziko "obrovského zvýšenia cien, nedostatku energií a inflácie".
Tieto obavy sa už odrazili v prudkom poklese hodnoty eura od invázie Ruska na Ukrajinu, keďže investori na trhu predpokladajú, že negatívny vplyv konfliktu na ekonomiky povedie k vykoľajeniu plánov Európskej centrálnej banky (ECB) na normalizáciu menovej politiky v čase, keď je pandémia na ústupe.
Diessove varovania prichádzajú pár dní po tom, ako bola najväčšia európska automobilka VW nútená pre nedostatok komponentov prerušiť v Nemecku výrobu niektorých modelov, napríklad Porsche Taycan, keďže dodávky elektrických rozvodov a zväzkov dostáva skupina z Ukrajiny.
Musíme pridať v sankciách, vyhlásila britská šéfka diplomacie. Štáty G7 vyzvala na zákaz dovozu ruskej ropy a plynu
VW už zastavil výrobu vo vlastnej továrni v ruskej Kaluge a v Nižnom Novgorode. Nemecký koncern je jednou z mnohých globálnych firiem, ktoré ukončili výrobu v Rusku pre sankcie EÚ a USA, ktoré takmer znemožňujú spoľahlivý dovoz dielov do ich tovární. Ruské prevádzky VW sú však menšie v porovnaní s inými európskymi závodmi. VW je tiež najväčším súkromným zamestnávateľom v Nemecku.
Diess je podľa vlastných slov za "maximálne sankcie" voči Rusku, ale vyzval tiež na rýchle obnovenie rokovaní. „Pre spoločnosť, ako je Nemecko, závislú od ruských energií, surovín - ak si predstavíte scenár, v ktorom prerušíme obchodné vzťahy s Ruskom, čo pravdepodobne budeme musieť urobiť, ak tento konflikt neprestane - nebudeme môcť viac nakupovať energiu, a to povedie k situácii, ktorá by mohla výrazne ovplyvniť Európu a Nemecko,“ povedal Diess.
Jeho argumenty sa zhodujú s argumentmi kancelára Olafa Scholza, ktorého vláda začiatkom tohto týždňa odmietla súhlasiť s návrhom USA a Británie na zákaz dovozu ruských energií z dôvodu nedostatku krátkodobých alternatív.