Obyčajná surová kapusta a môže mať taký vplyv na štítnu žľazu
Štítna žľaza je žľaza v tvare motýľa, ktorá sa nachádza v blízkosti vašich hlasiviek a produkuje hormóny T3 a T4, ktoré riadia váš metabolizmus. Na tvorbu týchto hormónov telo používa jód – asi 80 percent jódu, ktorý konzumujete, využíva vaša štítna žľaza.
Ak je vo vašej strave nedostatok jódu alebo máte nedostatočnú činnosť štítnej žľazy, známu ako hypotyreóza, konzumácia surovej krížovej zeleniny, ako je kapusta, môže ešte viac potlačiť funkciu hormónov štítnej žľazy.
Funkcia štítnej žľazy
Vaša štítna žľaza produkuje dva odlišné hormóny, T3 a T4, ktoré regulujú rýchlosť, ako vaše telo využíva energiu a kyslík, čo sú dve zložky vášho metabolizmu. Ak vaša štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov, váš metabolizmus sa spomaľuje, čo vedie k priberaniu, pomalšiemu srdcovému tepu a zvýšenej citlivosti na chlad. Najčastejšou príčinou hypotyreózy je autoimunitná porucha, ale nedostatok jódu môže tiež spomaliť produkciu hormónov štítnej žľazy. Nedostatok jódu je zriedkavý, pretože soľ sa jodizuje špeciálne na prevenciu hypotyreózy.
Kapustová zelenina
Struma je zväčšená štítna žľaza, ktorá naznačuje hypotyreózu. Struma obsahuje látku, ktorá môže ovplyvniť štítnu žľazu a spomaľuje produkciu hormónov. Ak máte normálnu funkciu štítnej žľazy a konzumujete dostatočné množstvo jódu, tieto zlúčeniny nebudú mať žiadny vplyv na vašu štítnu žľazu. Odporúčaná dávka pre jód je 150 mcg denne. Jedna lyžička kuchynskej soli obsahuje 400 mcg jódu.
Našťastie sú strumové zlúčeniny v krížovej zelenine (kapusta, ružičkový kel) zničené teplom. Varenie tejto zeleniny zabezpečí, že neovplyvní vašu štítnu žľazu. Ďalšie potraviny, ktoré obsahujú goitrogény sú sója, špenát, jahody, broskyne a arašidy. Fermentácia sóje deaktivuje strumogénne izoflavóny nachádzajúce sa v sójových potravinách. Môžete tiež obmedziť spotrebu určitých potravín, aby ste sa vyhli strumovému efektu.
Nedostatok jódu
V rozvojových krajinách je nedostatok jódu hlavnou príčinou hypotyreózy. V 20. rokoch 20. storočia sa v USA pridával jód do soli, aby sa predišlo problémom so štítnou žľazou. Ak dodržiavate diétu s nízkym obsahom sodíka, ďalšie potravinové zdroje jódu zahŕňajú morské ryby, mäkkýše, morské riasy, vajcia, syr, zmrzlinu, jogurt, mlieko, chlieb a sójovú omáčku. Môžete tiež užívať denne multivitamín, aby ste zabezpečili správny príjem jódu. Príliš málo aj príliš veľa jódu môže spôsobiť problémy so štítnou žľazou. V zriedkavých prípadoch môže zvýšený príjem jódu viesť k hyperaktívnej štítnej žľaze.