Polícia bojuje proti proruským dezinformáciám. Rieši aj vyhrážky analytikom
Polícia zaznamenala vyhrážky osobám pôsobiacim v rámci Policajného zboru na oddeleniach, ktoré sa venujú analytike. Súvisieť majú s bojom polície proti proruským dezinformáciám, ktoré sa snažia ovládnuť online priestor. Informovala o tom hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.
Polícia nevylučuje, ide o koordinovanú činnosť osôb podporovanú rôznymi organizáciami. Polícia ubezpečuje verejnosť, že bude v práci pokračovať a nenechá sa zastrašiť vyhrážkami osôb a organizácií, ktoré šíria ruskú propagandu.
"Tieto osoby chcú svojimi atakmi eliminovať činnosť policajných analytikov, aby im naďalej neprekážali v ich snahe vyvolať informačný chaos," uviedla Bárdyová. Dodala, že v tejto súvislosti zachytili kamerové systémy neznámu osobu v blízkosti bydliska jedného z policajných analytikov. "Následne sa fotografie bydliska a vozidla, ktoré patrí nezúčastnenej osobe, objavili v online priestore s cieľom fyzického lynču. Z taktického hľadiska nebudeme k tomuto konkrétnemu prípadu poskytovať viac informácií," povedala hovorkyňa.
Na bratislavskej autobusovej stanici zriadili infopoint. Ukrajincom poskytne všetky dôležité informácie
Dodala, že na internete boli doteraz publikované mená súkromných osôb, ktoré nijako nespolupracujú s políciou. Snaha o zverejnenie identít konkrétnych osôb je podľa jej slov štandardným dezinformačným nástrojom primárnych tvorcov dezinformácií.
"Ich cieľom je vyvolanie virtuálnych a fyzických útokov voči konkrétnym osobám, čo je pre ich potreby efektívnejšie než boj proti 'anonymnej inštitúcii'. Tieto snahy sú taktiež dôkazom, že PZ koná efektívne a je veľkou prekážkou v činnosti osôb, ktoré šíria dezinformácie," skonštatovala hovorkyňa.
Hoaxy možno nahlásiť
Polícia pripomína, že jej primárnym komunikačným kanálom na vyvracanie dezinformácií je stránka na sociálnej sieti "Hoaxy a podvody – Polícia SR". Odporúča ju sledovať, zdieľať jej statusy a povedať o nej svojim známym. Stránka slúži podľa slov hovorkyne aj na prijímanie tipov, hoaxy možno nahlásiť formou súkromných správ.
"Nateraz dôrazne upozorňujeme verejnosť, aby v prípade vojny na Ukrajine sledovala informácie produkované oficiálnymi štátnymi orgánmi," zdôraznila polícia. Podčiarkla, že dôležité je nepodľahnúť panike a emóciám.
"Každú informáciu mimo oficiálnych inštitúcií je nutné overiť z viac ako dvoch od seba nezávislých zdrojov," dodala. Upozorňuje, že v slovenskom internetovom priestore zaznamenáva v posledných hodinách zvýšenú snahu dezinformátorov o šírenie hoaxov s cieľom rozvrátiť spoločnosť a poštvať občanov proti sebe, čo vyvolá všeobecný chaos potrebný pre autorov nepravdivých správ.