Slovinsko sa snaží vyhnúť sa žiadosti o finančnú pomoc
Slovinsko je presvedčené, že dokáže zachrániť svoje banky a vyhnúť sa žiadosti o medzinárodnú finančnú pomoc, aj keď nevytvorí "zlú banku". Ak by však plán nevyšiel, krajina bude o pomoc musieť požiadať budúci rok, priznal minister financií Janez Šušteršič.
Vytvorenie štátnej zlej banky, ktorá by od slovinských bánk prevzala toxické úvery, blokuje žiadosť odborových organizácií o referendum. Tie tvrdia, že takýto krok by umožnil rýchlu a netransparentnú privatizáciu štátnych bánk.
"Máme viacero možností, ako vyriešiť úverový problém, ale veríme, že zákon o zlej banke by bol najefektívnejším a najrýchlejším riešením," vyhlásil Šušteršič v rozhovore. "Verím, že situáciu v bankách sa nám podarí vyriešiť včas na to, aby sme sa nutnosti žiadať o pomoc vyhli. Ak nie, budeme o ňu musieť požiadať niekedy v polovici budúceho roka," dodal.
Objem zlých úverov, ktoré lokálne banky držia, od prudkého poklesu ekonomiky v roku 2009 neustále rastie. Koncom septembra dosiahli hodnotu 6,7 mld. eur, čo je na úrovni 19 % HDP. Ľubľana v októbri vydala svoje prvé dlhopisy za 19 mesiacov, čím odvrátila nutnosť zahraničnej pomoci aspoň na pol roka. Slovinsko však musí do polovice roka 2013 splatiť dlh približne 2 mld. eur, čo zvyšuje obavy trhov z toho, že finančná pomoc bude nevyhnutná.