Európa stojí pred tromi výzvami, je nevyhnutné zabrániť konfliktu medzi Ruskom a NATO
Európa stojí v súčasnosti pred troma výzvami - je nevyhnutné odsúdiť Rusko a sankciami potvrdiť, že jeho kroky skutočne odmietame a snažiť sa čo najviac pomôcť Ukrajine a Ukrajincom.
Taktiež je dôležité kolektívne ako NATO sa čo najviac snažiť, aby sa ruský útok na Ukrajinu neúmyselnou eskaláciou či chybou v komunikácii nezmenil na konflikt medzi Ruskom a NATO. Uviedol odborník na zahraničnú politiku a medzinárodnú bezpečnosť z Erazmovej Univerzity v Rotterdame Michal Onderčo.
Reagoval tak na krok ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý vo štvrtok v skorých ranných hodinách oznámil, že rozhodol o uskutočnení špeciálnej vojenskej operácie vo východnej časti Ukrajiny. Ruské jednotky zaútočili na viacerých miestach na ukrajinskom území.
Invázia Ruska na Ukrajinu zasiahne aj Slovensko. Bude potrebné posilniť východnú hranicu NATO
Na to, aby nevznikol konflikt medzi Ruskom a NATO sú podľa analytika potrebné chladné hlavy na oboch stranách. "Z dlhodobého hľadiska by malo dôjsť k serióznemu zamysleniu sa nad tým, čo budeme robiť s našou obranou, s našou ekonomikou a ako sa z tejto situácie dostaneme von. Pretože s Putinom budeme musieť rokovať; a bude sa nám s ním rokovať lepšie, keď nebudeme závislí na jeho plyne," zdôraznil Onderčo.
Zároveň pripomenul výrok fínskeho prezidenta Sauliho Niinistöa zo štvrtkového rána. Fínsky predstaviteľ uviedol, že „Putin sňal svoju masku a ukázal chladnú tvár vojny“. Onderčo s výrokom súhlasí a zároveň dodáva, že to, čo vidíme dnes na Ukrajine, je presne to, o čom nám mnohí odborníci dlhé roky hovorili, že je nemožné. "V našom postmodernom európskom svete, v ktorom sme aj my na Slovensku chceli veriť, že jediná vojna ktorú uvidíme bude buď v ďalekých nehostinných krajinách alebo na stránkach sociálnych sietí, si musíme zvykať na nové časy. Z Prešova, odkiaľ som, je vzdušnou čiarou Ivano-Frankovsk, kde dnes dopadli ruské rakety, bližšie než Bratislava," uzavrel.