Konflikt s Ruskom podľa Draxlera pomáha USA odvádzať pozornosť od problémov Američanov
Vladimír Putin urobil krok, o ktorom sa hovorilo už týždne. Uznal dve separatistické republiky na východe Ukrajiny, s ich predstaviteľmi podpísal dohody o priateľstve a pod hlavičkou "mierovej operácie" nariadil vyslanie ruských vojakov do oblasti. Kto je v tejto vojne ten "dobrý" a kto "zlý"? Aká je úloha propagandy? Rozprávali sme sa s bývalým politikom a analytikom Jurajom Draxlerom.
Treba počítať s tým, že propaganda pri konfliktoch ide naplno, podľa analytika a exministra sa v časti slovenských médií až nekriticky preberá. Draxler pripomenul, že na začiatku mnohých vojen boli príbehy, ktoré sa nakoniec ukázali ako nepravdivé a naaranžované.
"Buďme skeptickí a diskutujme racionálne o tom, kto má aké zámery v takýchto konfliktoch," vyzval Draxler. Pripomenul, že v 90. rokoch sa v USA obranná a diplomatická elita postavila proti rozširovaniu NATO. V rámci tejto diskusie podľa Draxlera zaznelo, že dnešné Rusko nemá imperiálne ambície, ale po ére Sovietskeho zväzu si uvedomilo, že hospodársky nemá na to, aby udržiavalo veľké impérium. V tejto súvislosti rozširovanie NATO ničí snahy Ruska stať sa normálnou európskou krajinou.
Rusko uznalo suverenitu separatistov. Putinov prejav je fraškou, problémom sú aj dezinformácie
Draxler sa odvolal na Jamesa Matlocka, ktorý bol veľvyslancom USA v Sovietskom zväze. "Priamo povedal, pred niekoľkými dňami, že on vníma celú túto krízu ako niečo, na čo sa treba dívať aj z pohľadu vnútornej politiky Spojených štátov, ktorá v tejto chvíli prechádza spoločenskou krízou. Rastie počet bezdomovcov a stredná trieda nemá také príjmy, ako by si predstavovala," vyjadril sa Draxler.
"To, že sa vytvára takýto polárny konflikt s veľkým nepriateľom, s Ruskom, svojim spôsobom pomáha odvádzať pozornosť," skonštatoval exminister, pričom sa odvolal na tvrdenie "jedného z najvýznamnejších povojnových diplomatov v USA".
Celú reláciu Tak takto?! si môžete pozrieť tu: