Sledujte si pH moču. Aký je ten váš? Zásaditý vám spôsobí tieto ťažkosti
Moč, podobne ako iné telesné tekutiny, môže byť kyslý alebo zásaditý. Kyslé látky majú pH nižšie ako 7 a zásadité pH vyššie. Moč je normálne mierne kyslý, s pH okolo 6, hoci sa môže pohybovať od 4,5 do 8, pH moču sa mení v závislosti od vašej stravy, určitých chorobných procesov a liekov, ktoré užívate. Vylučovanie kyslého alebo zásaditého moču pomáha udržiavať acidobázickú rovnováhu tela, rovnováhu medzi kyslosťou a zásaditosťou.

Strava a jej vplyv
To, čo jete, môže zmeniť pH vášho moču, hoci to nemení pH krvi. Vegetariáni majú vo všeobecnosti viac zásaditý moč ako jedáci mäsa, pretože mäso a mliečne výrobky produkujú kyslý moč a väčšina zeleniny a ovocia zásaditejší moč. Aj keď si možno myslíte, že ovocie je kyslé, väčšina ovocia a zeleniny po zjedení produkuje zásaditý moč. Brusnice, jedna z výnimiek z pravidla, produkujú kyslejší moč, ale to nie je dôvod, prečo pomáhajú predchádzať infekciám močových ciest, ktoré sa vyskytujú častejšie, keď máte zásaditý moč. Namiesto toho zabraňujú baktériám prichytiť sa na steny močového mechúra a tam sa množiť.

Choroby, ktoré ohlasuje moč
Ak máte poruchu, ktorá spôsobuje acidózu v krvi, vaše telo sa snaží vylučovať prebytok močom, čo spôsobuje kyslý moč. Medzi choroby, ktoré spôsobujú acidózu, patria dýchacie problémy, ktoré bránia výmene vzduchu, hnačka, dehydratácia, ťažká cukrovka a hladovanie. Váš moč môže mať vysoké pH alebo zásaditosť, ak máte ochorenie obličiek, vracanie, ochorenia spôsobujúce zrýchlené dýchanie alebo infekciu močových ciest.

Lieky a pH
Medzi lieky, ktoré môžu spôsobiť alkalický moč, patrí acetazolamid, diuretikum používané na liečbu glaukómu, niektorých typov záchvatov a kongestívneho zlyhania srdca. Medzi ďalšie lieky, ktoré zvyšujú alkalitu moču, patrí hydrogenuhličitan sodný a citrát draselný. Medzi lieky, ktoré spôsobujú kyslosť moču, patria tiazidové diuretiká, metenamínmandelát, antibiotikum používané na prevenciu alebo kontrolu, ale nie na liečbu infekcií močových ciest, a chlorid amónny, ktorý sa používa na liečbu zásaditosti krvi.

Načasovanie vzorky
Prvá vzorka moču ráno je zvyčajne kyslejšia ako moč vytvorený neskôr počas dňa, pretože počas spánku dýchate menej a plytko, čo spôsobuje miernu respiračnú acidózu v krvi. Ak vzorku moču netestujete ihneď po vymočení a necháte ju v otvorenej nádobe, baktérie sa môžu hromadiť a množiť. Baktérie v moči ho menia na zásaditejší, takže môžete získať nepresné výsledky.